Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Duş almak 'hasta edebilir'

16.09.2009 22:07
Amerikalı bilimadamlarına göre duş almak, sağlığa zararlı olabilir.
Yapılan araştırmalar, kirli duş başlıklarının vücuda zararlı bakteriler içerebileceğini ortaya koydu.

ABD'de dokuz ayrı kentten 50 duş başlığını inceleyen ve çeşitli testler uygulayan uzmanlar, duş başlıklarının neredeyse üçte birinde akciğer rahatsızlıklarına yol açabilecek düzeyde bakteri gözlediklerini açıkladı.

"Mikrobakterium avium" adı verilen bakterinin duş başlıklarındaki miktarının, ev ortamında suyun bulunduğu diğer yerlere kıyasla 100 katına çıktığı belirlendi.

Ulusal Bilimler Akademisi'nin raporuna göre bu bakteri, duş başlığındaki sıvı yüzeye yapışarak ince film tabakası oluşturuyor

Olası tehdit
Örneğin araştırma profesörlerinden Norman Pace, duşun altına girince ilk olarak yüzünüzü ıslatanların büyük olasılıkla bu bakteriye maruz kaldıkları görüşünde.

Uzmanlar, son yıllarda akciğer iltihaplanmasının artması ile kirli duş başlıkları arasında bir bağlantı olduğu görüşünde.

Duş başlığından sıçrayan bakterilerin, nefes alıp verme sırasında rahatlıkla akciğerin en derin yerlerine kadar ilerleyebildiğine dikkat çekiliyor.

Uzmanlar ayrıca metal duş başlıklarının plastik olanlara kıyasla daha az bakteri bulundurabileceğini söylüyor.

Sağlıklı kişileri nadiren etkilediği söylenen bu rahatsızlığın özellikle yaşlılar, hamileler ve çocuklar gibi savunma sistemi zayıf olanları ya da başka rahatsızlıklarla mücadele ederken enfeksiyon kapma riski bulunanları hedef aldığı belirtiliyor.

Mikrobakterium avium ile beraber gelişen bir akciğer iltihaplanmasında yorgunluk, ısrarlı bir öksürük, nefes darlığı ve genel bir halsizlik görülebileceği söyleniyor.

Araştırmada duş başlıklarının Lejyoner hastalığı ya da göğüs iltihaplanmaları gibi başka rahatsızlıklar için de risk oluşturduğu belirlendi.

Sağlık Koruma Ajansı, çok sıcak suyla doldurulan küvetler ya da havuzların da benzer enfeksiyon riski taşıdığına dikkat çekti.

Bu haber toplam 13356 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri