Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Düşen uçakla igili korkunç şüphe

11.04.2010 11:52
Kaçinski'nin öldüğü kaza üzerinde başsağlığı mesajında bulunan Başbakan Erdoğan, korkunç şüphe bir şüpheyi de dile getirdi.

Kaçinski'nin öldüğü kaza üzerinde başsağlığı mesajında bulunan Başbakan Erdoğan, korkunç şüphe bir şüpheyi de dile getirdi. Erdoğan, açıklamasında olayın bir kaza olmasını temenni ettiğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’da meydana gelen uçak kazasında 140’a yakın yolcunun tamamının kazada öldüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Ben gerek Polonya Cumhuriyeti’ne, tüm halkına başsağlığı diliyorum. Aynı şeklide Rusya Federasyonu’na ve tüm halkına başsağlığı diliyorum. Temenin ederiz ki bir kaza olarak gerçekleşmiştir. Bu geçmiş olsun dileğimi şahsım ve Türk milleti adına burada özelikle ifade etmek istiyirom. Aynı zamanda bu süreçle ilgili tanıdığımız, bildiğimiz, görüştüğümüz kişilerdi bunlar. Devlet başkanı arkadaşlarımızdı. Bunu da burada özellikle vurgulamak istedim" dedi.

UÇAKTA ÜST DÜZEY YETKİLİLER VARDI

Feci kaza, çok önemli tesadüfleri de beraberinde getirdi. Öncelikle uçakta Kaçinski'nin yanı sıra çok sayıda üst düzey askeri ve sivil yetkili de bulunuyordu.

Kazanın yeri de oldukça dikkat çekiciydi. Çünkü uçağın düştüğü Smolensk bölgesinin Katyn kenti, Polonya tarihi açısından çok önemli bir katliamın yaşandığı yer. Burada İkinci Dünya Savaşı sırasında 10 binlerce Polonya savaş esiri, Sovyet güçleri tarafından öldürüldü.

Bu yüzden ülkenin efsanevi lideri Leh Walesa, olayı "Bu, Katyn'den sonra ikinci büyük felaket" diye tanımladı. Walesa, "Burada kafamızı kesmek istemişlerdi, şimdi yine aynı yerde Üçüncü Polonya Cumhuriyeti'nin çiçeği öldü. Aramızdaki farklılıklar ne olursa olsun, uçaktaki entelektüellik düzeyi gerçekten olağanüstüydü" dedi.

SUİKAST ŞÜPHESİ

Kazanın gerek yeri gerek kurbanları gerekse de zamanlaması akıllarda soru işareti yaratıyor. Uluslararası gözlemciler, bunun bir suikast olup olmadığı sorusunu yöneltiyor. Kazanın nedeniyle ilgili şu ana bir açıklama yapılmadı.

Rusya kazanın nedeni için soruşturma açacağını ilan ederken, Rus basını da ilk incelemelere göre uçağın düşme sebebinin pilot hatası gibi göründüğünü belirtti. AFP ajansı ise sis yüzünden uçağın Minsk veya Moskova'ya inmesi önerisi yapıldığı ancak pilotun Smolensk'e inmeye karar verdiğini söyledi.

 
Bu haber toplam 740 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri