Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Düşman değiliz, dost elimizi uzatıyoruz"

27 Ocak 2009 / 08:38
ABD'nin yeni Başkanı Obama El Arabiya televizyonuna konuştu
ABD Başkanı Obama görevine hızlı başladı. Obama'nın atadığı Ortadoğu temsilcisi bugün bölgeye giderken Obama da Dubai'den yayın yapan El Arabiya televizyonuna röportaj verdi.

İsrail ile Filistin sorunu ile başlayan röportaj, eski ABD Başkanı George Bush yönetiminden farklı olarak hareket edeceğinin sinyalini verdi.

Obama, "Mitchell, uluslararası tecrübesi olan bir kaç kişiden biri. Ona tarafları dinlemekle başlamasını söyledim. Çünkü Arap dünyası daha önce iki tarafa da dikte yoluyla yaklaşıyordu. Mitchell sürece dahil olan asıl taraflarlar tek tek görüşerek bana bir rapor sunacak" dedi.

Obama başkanlık dönemi süresince Filistin devletinin kurulabilceğini ancak bunun Filistin'i yönetecek oluşumun tavrının belirleyeceğini söyledi.

"Bence Filistin devletini görmemiz (kurulacağını) olası" diyen Obama, "Ancak bunun için bir zaman veremem. Bu, halkın özgürce hareket edebilmesine, diğer insanlarla (başka dinden) dua edebilmesine, ticaret ve iş kollarının kurulmasına bağlı ki insanlar daha iyi şartlarda hayatların sürebilsinler" diye konuştu.

Obama, Arap ve Müslüman dünyasından da kendisini ve yönetimini sözleriyle değil yaptıklarıyla yargılamalarını istedi, ABD ve Arap dünyasına dost eli uzattıklarını belirtti.

Obama, "Benim görevim Amerikalılara, Müslüman dünyasının çocuğunun eğitimini düşünen ve normal insanlarla dolu olduğunu anlatmak. Müslüman dünyasına ise düşman olmadığımızı söylemek. Geçmişte hatalar yaptık, mükemmel değiliz..." ifadelerini kullandı.

Irak'tan çekilerek Afganistan'a yoğunlaşacağını söyleyen Obama, masum insanları öldüren terör oluşumlarının peşine düşeceklerini açık açık belirtti.

İran konusunda ise seçim döneminde sık sık bahsettiği Tahran yönetimi ile görüşme planından bir kez daha bahsetti.

ABD Başkanı Obama, İranlılar çok iyi insanlar, çok büyük geçmişleri ve medeniyetleri var. Ancak İran bölgede biraz barışın da dışına çıkıyor. İsrail'i tehdit ediyor. Nükleer silah geliştirmekle ilgileniyor. Geçmişte de bazı terör örgütlerini desteklemişliği var. İranlılarla oturup konuşmayı ve nelerin farklı olduğu tartışmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.
Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri