Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Düşmanın Asıl İşi Fitne

14.12.2009 00:44
İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, halkı, "düşmanların fitnelerine karşı uyanık olmaya ve sükunete" davet etti.

 

Ayetullah Hamaney, ülke genelinden gelen din adamlarını kabulde, İran İslam Cumhuriyeti'nin kurucusu Ayetullah Humeyni'nin fotoğrafının tahrip edilmesi ve son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Herkesi yasalara saygılı olmaya çağıran ve dış müdahalelere karşı uyaran Hamaney, "Düşmanın asıl işi fitne çıkarmaktır. Bizim asıl işimiz de basiretli olmaktır" dedi.

Hamaney, "Bazıları yasaları çiğneyerek, halkı nizam aleyhinde eyleme teşvik etmeye çalıştı. Bunun sonucunda da ümitsiz düşman can buldu ve İmam'ın (Humeyni) fotoğrafına ihanet edildi" diye konuştu.

Humeyni'nin fotoğrafının tahrip edilmesinin halkı öfkelendirdiğini ve bu eylemi gerçekleştirenlerin toplumda yerleri olmadığını söyleyen Hamaney, "Halk, sükunetini korumalı" dedi.

Hamaney, "Nizamın gücünü ilahi değerlerden aldığını, ağaç gibi günden güne kök saldığını ve muhaliflerin gözden düşerek yok olacağını" söyledi.

Hiç kimseyi kenara çekmek istemediğini kaydeden Hamaney, "Bazıları kenara çekilmek ve iç ihtilafı, nizamla mücadeleye dönüştürmek için ısrar ediyor" ifadesini kullandı.

Meclis Başkanı Ali Laricani de meclisteki konuşmasında, "düşmanların ve işbirlikçilerinin İslam Cumhuriyeti'ni hedef aldıklarını" belirtti ve "namertçe" diye nitelediği fotoğrafın tahrip edilmesi olayının halkı derinden incittiğini söyledi.

Devrim Muhafızlarının yayımladığı bildiride de eylemi yapanların bir an önce belirlenip yargılanması talep edildi ve "düşmanlar hiçbir zaman hedeflerine ulaşamayacak" ifadesi kullanıldı. 

Bu haber toplam 1134 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri