Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

e-devletin 'imza' ücreti 320 YTL'yi buluyor

20 Aralık 2008 / 13:38
e-devletin 'imza' ücreti 320 YTL'yi buluyor
www.turkiye.gov.tr adresinden artık kamu ile ilgili sayısız işlem yapılabilecek.

Ancak yeni hizmetin bedeli biraz yüklü. e-Devlet Kapısı Projesi'nden yararlanabilmek için PTT Genel Müdürlüğü'ne bağlı ofislere şahsen başvurarak şifre alınması ya da e-kart (E-imza) çıkarılması gerekiyor.

Elektronik imzayı vermeye yetkili olan firmalar kişisel bilgilerin yüklü olduğu kart için 75 YTL, program sertifikası içinse 110-150 YTL arasında para alıyor. Bunlara ek olarak kurulum, akıllı çubuk, akıllı kart ve okuyucusu ile kurulum hizmeti istenirse bu bedel 320 YTL'ye çıkıyor. Ayrıca sertifika için verilen ücretin, her yıl sonunda 110-150 YTL'nin tekrar ödenerek güncellenmesi gerekiyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, birçok vatandaşın bu parayı vermesinin mümkün olmadığını belirterek, bunun yerine insanların kuyruk çilesine katlanacağını ifade ediyor.

e-devletten faydalanmanın üç farklı seçeneği var: PTT bürolarına başvurularak kişiye özel şifre çıkarılabilecek. Özel firmalardan elektronik kart ya da Avea veya Turkcell'den mobil imza (M-imza) alınabilecek. Postaneden alınacak şifrenin bedeli henüz net değil. Ancak e-kartın ücreti 320 YTL'yi buluyor. Mobil imza içinse Turkcell kullanıcılarına iki seçenek sunuyor: İşlem başına 1 SMS ya da 2 kontör, aylık sınırsız işlem için faturalı hatlardan 5 YTL, kontörlü hatlardan haftada 10 kontör talep ediyor. Avea aylık 4 YTL istiyor.

Kaynak: Zaman
Bu haber toplam 890 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri