Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ecevit mi, Erbakan mı?

18 Ekim 2008 / 11:36
Kıbrıs harekatını emrini kim verdi? Erbakan 'ben verdim' diyor. Rahşan Ecevit elinde belgeler olduğunu iddia
Erbakan'ın “Kıbrıs Harekâtı'nın emrini ben verdim” sözleri yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Hoca'ya tepki gösteren Rahşan Ecevit, Akşam'dan Ali Ekber Ertürk aracılığıyla cevap verdi.

KARAR ECEVİT'İN

Belgelerde, harekât öncesi Ecevit'in dünya nezdinde yaptığı girişimler yer alıyor. Rahşan Ecevit, Erbakan'ın iddiasını “Bu, bir günde alınmış bir karar değildir. Baskın basanındır, önceden kimseye haber verilmez. Bülent Bey hazırlığını yapmış, Genelkurmay'a sormuştu. Genelkurmay, harekât için hazır olduklarını söyleyince Bülent Bey kararını verdi” sözleriyle yanıtladı. Erbakan'ın o dönemde Başbakan Yardımcısı olduğunu vurgulayan Ecevit, “Bülent Bey çok nazik bir insandı. Bu nezaketinden ötürü, ne zaman Kıbrıs Barış Harekâtı'yla ilgili bir konu gündeme gelse, sayın Erbakan'a da teşekkür ederdi” dedi.

Hoca ne demişti

Erbakan, TRT için çekilen belgeselde, “Havaalanında özel odaya çıktık kuvvet komutanları ile beraber özel bir oturum yaptık. Özel oturumda bana aynen şunları söyledi:

'Kaybedilecek bir dakika dahi vaktimiz yoktur. Sevk edeceğimiz kuvvetler İskenderun'dan, Taşucu'na kadar Akdeniz Bölgesi'ndeki kıyılara yerleştirilmiştir. Bunları Taşucu'ndaki gemilere yüklememiz iki gün vakit alır. Siz bize şimdi emir verirseniz biz iki gün sonra bunları gemilere yükleriz. Harekete geçelim mi?' Biz de zaten Bakanlar Kurulu olarak çıkartma kararı aldığımıza göre 'Derhal harekete geçin' dedim” iddiasında bulunmuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri