Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eczane açılmasına "nüfus" sınırlaması

08 Aralık 2008 / 12:18
Sağlık Bakanlığı "Eczacılık Yasa Taslağı" ile yeni eczane açılmasına sınırlama getirilmeyi planlıyor.
Sağlık Bakanlığınca hazırlanan "Eczacılık Yasa Taslağı" ile yeni eczane açılmasına sınırlama getirilmesi planlanıyor.

Taslak, 2 bin 500 nüfus başına bir eczane açılmasını öngörüyor. Ancak mevcut eczaneler yeni düzenlemeden etkilenmeyecek.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 6197 sayılı "Eczaneler ve Eczacılık Hizmetleri Hakkında Yasa"nın çok eski olduğunu ve değiştirilmesi için çalışma başlattıklarını bildirdi.

Değişiklik yönündeki talebin, Türkiye genelindeki eczacı odalarının önerileriyle Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından Sağlık Bakanlığı'na iletildiği ve yapılan çalışmalar sonucunda da Bakanlığın gündemine getirildiğini ifade eden yetkililer, "Hazırlanan yasa taslağı, Başbakanlığa sunulmuştu ancak kimi kurum ve kuruluşlar, bazı konularda taslaktaki öngörülenlerin dışında görüşler belirttiler. Taslak da genel seçimlerin ardından tekrar görüşülmek üzere ilgili bakanlıklara gönderilmişti" dedi.

Taslağa son şeklinin TBMM Genel Kurulu'nda verileceğini belirten yetkililer, "Bakanlığımız, eczacı olan başka milletvekillerimizin öngörülerini bekliyor, bu konuda çalışma yapıyor. Bunun 3 hafta içinde tamamlanmasını bekliyoruz. Bundan sonra TEB'le tekrar görüşülecek. Sonrasında da Bakanlar Kurulu'na ve Meclis'e gönderilecek. Bu aşamada, meclisin takdirine göre bu yasama yılında görüşülebileceğini ümit ediyoruz" görüşünü dile getirdi.

Taslağın, AB uygulamaları dikkate alınarak hazırlandığını dile getiren yetkililer,taslakta, eczanelerde ikinci bir eczacı çalıştırma zorunluluğunun da öngörüldüğünü, bunun için eczanelerin SGK'na verdiği reçete sayısının ya da cirosunun göz önünde bulundurulacağını belirterek, cirosu yüksek olan bir eczanenin, ikinci bir eczacı belki üçüncü bir eczacı çalıştırabileceğini bildirdi.

Taslakta, 2 eczacının bir araya gelerek ortak bir eczane açabilmesine yönelik planların da olduğunu belirten yetkililer, ancak bu konuda metinde henüz yer alan bir madde olmadığını, son şekli verilmeden tartışılacağını kaydetti.

Taslaktaki bir diğer düzenlemeye göre de eczacılık fakültelerini bitirenlerin hemen eczane açamayacaklarını kaydeden yetkililer, mezunların 1 yıl eczanelerde "İkinci Eczacı" olarak staj yaptıktan sonra kendi eczanelerini açabileceklerini ifade etti.

Yetkililer, bu uygulamadan, yasa çıktığında öğrenimi devam eden ve mezun olanların etkilenmeyeceğini vurguladı.

Bu haber toplam 1040 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri