Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eczaneler 1. basamak sağlık kuruluşu oldu

29 Ocak 2009 / 11:09
Eczaneler de birinci basamak sağlık kuruluşu olarak hizmet verecek.
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) 2008 Yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i, 1 Şubattan itibaren yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'de yayımlandı.

Birinci basamak sağlık kuruluşlarını düzenleyen maddeye eklenen bentle, ''serbest eczaneler'' de birinci basamak sağlık kuruluşu sayıldı.

Özel hastanelerdeki ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi katılım payı tahsili, artık serbest eczaneler yerine bu hastanelerce yapılacak.

Özel sağlık kurumlarında yapılan günübirlik tedavilerde kullanılan ve tanıya dayalı işleme dahil olmayan ilaçlar da bundan böyle hastane yerine serbest eczanelerden temin edilecek.

SUT'ta yapılan bir başka değişiklikle, ayaktan tedavide kullanım süresi 4 haftayı geçen ambalaj formlarındaki ilaçlar için sağlık raporu düzenlenmesi zorunluluğu da kaldırıldı.

Tebliğe, SGK'nın ilaç temininde serbest eczaneler ile yapacağı sözleşmeye esas oluşturmak üzere Türk Eczacılar Birliği ile protokol yapacağı cümlesi eklendi
Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri