Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Edin'in 5 büyük hatası neydi?

07 Ekim 2008 / 09:35
Sele kapılarak ölen Esat Edin ölmeden önce itiraflarda bulunmuş. İşte Edin'in '5 büyük hatam' dediği tespitleri:
Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can köşesinde, Esat Edin'in, ölmeden önce kendisini borç batağına sürükleyen hatalarını anlattığını yazdı.

Pazarlama yönetimi: İş hayatında itibarın her şeyden daha önemli" olduğuna inandım. İlk ve en büyük yanlışım, benden dolar üzerinden ev alan alıcıların, 2001 krizi sonrası ev almaktan vazgeçtiklerinde "hiçbir cezai yaptırım uygulamadan yine dolar üzerinden geri ödemeyi yapmamızdır. İş hayatında itibar benim için çok daha önemlidir.

Maliyet hesabı: Zarar etme pahasına projeyi bitirdik. Fiyatlar öyle bir arttı ki, evleri zararına satar hale geldik. Finansal zorluklar yaşamaya başladım. 60 ev ipoteklendi. Bunu bu şekilde yapan ben değilim. Ama her halükarda en büyük ayıbımız bu.

Yönetim zaafiyeti: Kimseyi suçlamak istemem; ama özellikle kriz döneminde yanlış insanlarla çalışmışım.

Orman Evleri Projesi: Herkes milyon dolarları cebe attığımı zannediyor; oysa en büyük finansal darbeyi bu projeden yedim.

Profesyonel bakış: Başından beri Kemer Country'e profesyonel bir işadamı gibi yaklaşmadım. Bir hayalin peşine öylesine tutkuyla düştüm ki, sonunda o hayalin içinde kendimi kaybettim. Yoksa kendi yarattığım bir projenin içine eşimi ve ailemi sokmazdım. Gelip burada herkesin gözü önünde sakınmasız yaşamazdım. Ama buraya öylesine inançla bağlandık ki bırakıp gidemedik. Ne köyün ağası gibi davrandık, ne de köydeki herhangi biri gibi olabildik.

Edin'in kurtarma planı

Borçlar yaklaşık 60-70 milyon dolar. Elimde golf, klüp, otel projesi, at klübü ve spor klübü var. 1. fazda evlerin arasındaki golf alanlarını, evi golfe bakan mal sahiplerine bahçelerini genişletmek amacıyla uygun fiyattan satacağım. Golf Klübü'nün işletmesini Mustafa Koç, At Klübü'nü de Sevil Sabancı'ya, oteli Hamdi Akın'a, Spor Klübü'nü Saadettin Saral'a devretmeyi planlıyorum. Buralardan gelecek paralarla tapusu ipotekli 60 ev sahibine tapularını verecek ve bana hiç yakışmayan bu ayıptan hemen kurtulacağım.
Kaynak:
Bu haber toplam 970 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri