Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Edirne'den girdi, ilerliyor

02.02.2010 18:45
Yurdun değişik bölgelerindeki kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Çanakkale'de Tekirdağ'da, Kırklareli'de, Edirne'de İstanbul'un batısında ve Bolu'da kar etkili oluyor.

 

BİTLİS'TE 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI

Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, kentte hafta sonu etkili olan kar yağışı ve tipinin ardından 23 köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi.

Açıklamada, kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmaların aralıksız yürütüldüğü bildirildi. Meteoroloji İşleri Müdürlüğü yetkilileri, kent merkezinde kar kalınlığının 32 santimetre, yükseklerde ise 40 santimetre olduğunu bildirildi.

Yetkililer, yüksek kesimlerde çığ tehlikesinin de bulunduğunu kaydetti.

-BOLU-

Bolu'da sabah saatlerinde başlayan ve etkisini artıran kar yağışı ulaşımda aksamalara neden oluyor. D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde etkili olan yağışın ardından kar kalınlığı 15 santimetreye ulaştı. Karayolları ve bölge trafik ekiplerinin çalışmalarını aralıksız yürüttüğü D-100 kara yolunda araçların yavaş ilerlemesi sebebiyle zaman zaman yığılmalar yaşanıyor.

-ÇANAKKALE-

Çanakkale'de kar yağışıyla birlikte etkili olan poyraz fırtınası, havanın soğumasına yol açtı.

Kent genelinde sabah saatlerinden itibaren etkili olan yağış, kar ve karla karışık yağmur şeklinde devam ediyor. Poyraz fırtınasının da etkili olduğu Çanakkale'de hava sıcaklıkları düştü. Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının gün boyunca aralıklarla devam edeceğini bildirdi. Kuzey yönünden esen ve saatteki hızı 48 kilometre olan rüzgarın hızının, gün içinde 60 kilometreye ulaşacağı bildirildi.

Kentte, günün en yüksek sıcaklığının 3, gece ise eksi 3 derece olmasının beklendiği ifade edildi.

-TEKİRDAĞ-

Tekirdağ ve ilçelerinde, sabah saatlerinde başlayan kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiliyor. Kar yağışı ile birlikte hava sıcaklığının eksilere düşmesiyle kent merkezinin bazı kesimlerinde buzlanma görülüyor.

Tekirdağ Meteoroloji Müdürlüğü, kent merkezinde sabah saatlerinde başlayan kar yağışının yarın da süreceğini belirtti. Kar yağışının ardından kentte parçalı bulutlu havanın görüleceğini belirten yetkililer, eksi 1 derece olarak ölçülen hava sıcaklığının kar yağışının ardından 6 dereceye kadar yükseleceğini kaydetti.

Trafik ekipleri, araç sürülerini yanlarından zincir bulundurmaları konusunda uyararak, dikkatli olmalarını istedi.

-KIRKLARELİ-

Kırklareli'ne bağlı Demirköy ilçesinde kar kalınlığı 2, Mahya Tepe'de 10, Dereköy köyünde 5 santimetreye ulaştı.

Karayolları 15. Şube şefliği ekipleri, Türkiye İle Bulgaristan'ı birbirine bağlayan Dereköy Sınır Kapısı yolunu açık tutmak için aralıksız karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor.

Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri ise hava sıcaklığının akşam saatlerinde eksi 3 dereceye kadar düşeceğini, kar yağışının yarın Kırklareli'ni terk etmesinin beklendiğini bildirdiler.

SABAH SAATLERİNDEN İTİBAREN ETKİLİ OLAN ŞİDDETLİ SAĞANAK VE DOLU, İZMİR'DE YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLEDİ

İzmir'de, sabahın erken saatlerinden itibaren etkili olan ve zaman zaman doluya dönüşen yağış, kent yaşamını olumsuz etkiledi.

İzmir Meteoroloji Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Kocaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabah saatlerinden itibaren İzmir'de metrekareye ortalama 26,2 kilogram yağış düştüğünü bildirdi. Kocaman, ''Bugün kıyı Ege'den başlayan sağanak, akşama kadar devam edecek'' dedi.

Pazar gününe kadar İzmir'de yağış görülmeyeceğini ifade eden Kocaman, hava sıcaklığının yarından itibaren azalmaya başlayacağını söyledi.

Konak ilçesinin bağlı olduğu Güzelyalı Meteoroloji istasyonunda, sabah saat 05.50'den bu saate kadar metrekareye ortalama 26,2 kilogram yağış düştüğünü ifade eden Kocaman, Adnan Menderes'te 33,8, Çiğli'de 17, Aliağa'da 17,7, Bergama'da 14,6, Foça'da 12,2, Seferihisar'da 9,2, Selçuk'ta 5, Çeşme'de 4,2 kilogram yağış tespit edildiğini kaydetti.

Geceden başlayan ve sabah saatlerinde etkisini artıran yağış sırasında İzmir'in Konak ilçesinde dolu yağışı gözlendi.

Yağış nedeniyle kent içi trafiğinde yoğunluk yaşandı.

Birinci Kordon'da bazı iş yerlerine giren yağmur suyunu, vatandaşlar kovalarla tahliye etti.

TEKİRDAĞ

Trakya'da devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor.

Kar yağışı nedeniyle Tekirdağ-Malkara, Çorlu-Ulaş ve Lüleburgaz kavşağındaki araç trafiğinde aksamalar oldu. Kar yağışının başlamasıyla birlikte kayganlaşan yollarda onlarca yaralamalı ve maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi.

Meteoroloji Müdürlüğünün kar yağışının yarın da devam edeceğini bildirmesi üzerine Tekirdağ Belediyesinde kriz masası oluşturuldu.

Tekirdağ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Yel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İl Özel İdaresine ait 21 aracın köy yollarının açık tutulması için aralıksız çalıştığını belirterek, yağışın tipi şeklinde olmasının ise çalışmaları olumsuz etkilediğini kaydetti.

Bu arada Malkara'da kar kalınlığının 13 santimetreye ulaştığı bildirildi. Kar yağışı dolayısıyla Tekirdağ-Malkara-Keşan arasındaki ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor. Tipi nedeniyle görüş mesafesi 40 metreye düşen ilçede Tekirdağ-Malkara arasındaki Küçükhıdır rampasında yolda kayan araçlar yolu bir saat ulaşıma kapattı. Ayrıca Malkara'nın yüksek kesimlerinde bulunan 8 köy yolunun da ulaşıma kapadığı belirtildi.

Şarköy ilçesinde ise kar yağışı nedeniyle 10 köye ulaşım sağlanamıyor. Şarköy'den Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, İstanbul ve Bursa'ya olan otobüs seferleri iptal edildi.

Çorlu ilçesi ile Tekirdağ arasındaki Kara Tepe mevkisinde yoğun kar yağışıyla birlikte görülen buzlanma dolayısıyla yol, araç trafiğine kapatıldı. Çorlu Belediyesi ve kara yollarına ait ekipler ana arterlerde tuzlama yaparak yolları açık tutmaya çalışıyor.

EDİRNE'DE KAR YAĞIŞI VE TİPİNİN ETKİLİ OLDUĞU YOLLARDA OLUŞAN BUZLANMA NEDENİYLE MADDİ HASARLI KAZALAR MEYDANA GELDİ

Edirne'de kar yağışı ve tipi, yaşamı olumsuz etkiliyor

Edirne'de öğlen saatlerinde başlayan kar yağışı ve tipi yollarda buzlanmalara neden oldu. Edirne girişindeki Avrupakent civarında 3 araç yoldan çıktı, kentin değişik noktalarında yollarda oluşan buzlanma nedeniyle de 7 maddi hasarlı trafik kazası yaşandı. Sazlıdere rampasında ise çok sayıda araç yolda kaldı.

Karyolları ekipleri ise Bulgaristan'a ulaşımın sağlandığı Hamzabeyli Sınır Kapısı yolu ile Edirne-Havsa ve Uzunköprü kara yolunu açık tutmak için kar küreme ve yollara tuz atma işlemini sürdürüyor.

Edirne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne ait ekipler rampalarda tuz atma ve kar küreme çalışması yaparken, Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri de yaya kaldırımlarının kardan temizlenmesi için çalışma yapıyor.

Edirne Meteoroloji Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, kar kalınlığı kent merkezinde 3 santimetreye ulaştı.

Yetkililer, kar yağışının bu gece tipi şeklinde devam edeceğini, yarın ise yerini çok bulutlu havaya bırakacağını bildirdi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Çetin de şu an itibariyle Edirne merkez ve ilçelerine bağlı köylerden yolların kapandığına dair herhangi bir ihbar almadıklarını söyledi.

Çetin, olası yol kapanmasına karşı 8 ekibin hazır bekletildiğini ifade etti.

Öte yandan, tipi nedeniyle Kırklareli'nin Lüleburgaz-Babaeski ilçeleri arasında ulaşım güçlükle yapılıyor.

Kırklareli merkeze bağlı Dereköy köyü ile Demirköy ilçesine araçların zincirsiz gidişine izin verilmiyor.

KEŞAN'DA ULAŞIM GÜÇLÜKLE SAĞLANIYOR

Edirne'nin Keşan ilçesinde etkili olan kar nedeniyle Koru Dağı'nda bir tırın kayması sonucu, Keşan-Gelibolu kara yolunda ulaşım tek şeritten sağlanıyor.

Keşan ile Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine ulaşımın sağlandığı kara yolunun Koru Dağı mevkisinde buzlanma nedeniyle bir tırın kayması sonucu duble yolun bir şeridi ulaşıma kapandı. Keşan-Gelibolu kara yolunda ulaşım tek şeritten sağlanıyor. Karayolları ve Bölge trafik ekipleri, kayan tır aracının kaldırılması için çalışıyorlar.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, kar yağışı Keşan ilçesinin yanı sıra Enez ve İpsala ilçelerinde de etkisini göstermeye başladı.

Karayolları ekipleri, kar yağışının yoğun olduğu Keşan-Uzunköprü, Keşan-İpsala ve Keşan-Gelibolu kara yollarında 8 araçla kar temizleme çalışması yapıyor.

ANTALYA'DA ŞİDDETLİ RÜZGAR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi, öğle saatlerinde başlayan yağışlı havanın gece yarısından itibaren etkisini kaybedeceğini ancak 6 Şubat Cumartesi gününe kadar şiddetli rüzgarın, zaman zaman fırtına şeklinde eseceğini, hava sıcaklığının da sahil kesiminde sıfırın altında 2 dereceye kadar düşeceğini bildirdi.

Bölgesel Tahmin Merkezi'nden yapılan ''Meteorolojik Uyarı''da, halen bölgede devam eden sağanak yağış ve güney yönlerden kuvvetli esen rüzgarın etkisini gece yarısından itibaren kaybedeceği belirtildi. Açıklamada, 6 Şubat Cumartesi gününe kadar havanın parçalı az bulutlu ve rüzgarın kuzey yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde eseceğine işaret edilerek, kuzey yönlerden esecek rüzgarın zaman zaman 60 ile 80 kilometre hıza ulaşacağına dikkat çekildi.

Hava sıcaklıklarının bölgede periyot boyunca 4 ile 6 derece arasında azalarak iç kesimlerde -4 ile -8, sahilde ise yer yer 0 ile -2 derece olacağı ifade edildi. Uyarıda, kuvvetli rüzgar ve soğuk havanın etkisini Cumartesi gününden itibaren kaybedeceğine değinilerek, bu zaman içerisinde yetkililerin ve vatandaşların olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları istendi.

-DENİZLERDE DURUM-

Meteorolojik uyarıda, Bodrum-Antalya-Anamur arasında fırtına beklendiği, rüzgarın yıldız ve kara yelden 5 ile 6, açıklarda 7 ile 8 kuvvetinde ve saatte 21 ile 27, açıklarda 33 ile 40 deniz mili hızla eseceği vurgulandı. Deniz kaba ve çok kaba dalgalı, dalga yüksekliği 3 ile 5 metre dolayında olacak.

Hava parçalı az bulutlu geçecek, görüş uzaklığı 10 kilometre civarında olacak.

AA

Bu haber toplam 3344 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri