Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Egemen Bağış'tan Newsweek'e tepki

03 Aralık 2008 / 20:19
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, Newsweek dergisinin Kasım ayındaki bir sayısında yayınlanan yazıya cevap verdi.
Bağış, Türkiye ve ABD'nin "stratejik ortak" olduğunu belirterek, "Liderler değişebilir fakat güçlü ilişkiler ve karşılıklı çıkarlar her zaman ön plandadır. Biz Başkan Bush'a Türk-ABD ilişkilerine verdiği destek ve katkıdan dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.

Bağış, "Ayrıca Obama yönetimiyle çok yakından çalışmayı da heyecanla bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü Türkiye Araştırma Programı'nın direktörü olan Soner Çağaptay'ın Newsweek dergisinde yayınlanan yazısını sert bir dille eleştiren Bağış derginin okuyucu köşesine gönderdiği mektupta, "Yazar sığ bir tahayyüle sahip. Görünen o ki, uyumadan önce okunan hikaye kitaplarındaki Cadılar Bayramı konularından aşırma yapmış" dedi.

Demokrat Parti'nin son seçim zaferinin, Washington'daki neoconlar için ciddi bir darbe olarak göründüğünü belirten Bağış, "Bu sığ zihniyetler, sadece bildikleri oyunu tekrarlayarak, yani yalan üretmek ve söylentilerle, konuyla ilgili olmaya çalışıyorlar. Ülkeme ve hükümetime yönelik bu tür iftiralara izin veremem. Eğer Çağaptay, iddia ettiği gibi bir uzmansa, Obama-Biden'in seçim kampanyası tarafından bir hafta önce yayınlanan belgeyi okumuş olmalı. Burada 'Türkiye ile Stratejik Ortaklığın Onarılması' ifadesi geçiyor. Burada Obama ve Biden tam olarak iki ülke gerçeğini teşhis ediyor ve sağlam bir işbirliği perspektive kuruyor. Bunlar Çağaptay'ın acemice saptırmaya çalıştığı önemli konulardır" dedi.

Bağış, "Eğer Türkiye'de Amerikan karşıtlığı varsa, bu AK Parti'den değil, Çağaptay'ın müttefikleri ve zihniyetindekilerden kaynaklanmaktadır. Soner Çağaptay, Türk-Amerikan ilişkilerinde kasıtlı olarak kara kediler arıyor. Ancak bu kara kedileri ancak yatağının altında bulabilir" ifadelerini kullandı.


Kaynak:
Bu haber toplam 822 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri