Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bazı İllerde Eğitime Ara verildi

22.11.2009 17:07
Bilecik Valiliği, il genelindeki tüm ilköğretim okulları ve liseler ile dershanelerde grip nedeniyle kurban Bayramı'na kadar eğitim öğretime ara verilmesini kararlaştırdı. Kütahya ve Çanakkale'de de eğitime ara verildi.

 

Valilik'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, kent merkezi ve ilçeler ile bunlara bağlı köylerdeki eğitim kurumlarında, devamsızlık oranın yüzde 15 artması üzerine domuz gribi salgının devam etme riski göz önünde bulundurularak tedbir alınması gündeme geldi.

Salgın nedeniyle tedbir olarak, Bilecik'teki ana okulları, ilk ve orta öğretim okulları ile dershanelerin 3.5 gün tatil edilmesine karar verildi.

Öğrencilerin 1 Aralık günü ders başı yapacağı bildirildi.

KÜTAHYA

Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, ildeki ilköğretim okulları, liseler, yaygın eğitim kurumları, özel okullar ve dershanelerde Kurban Bayramı'na kadar eğitim öğretime ara verildiğini bildirdi.

Kocatepe, Valilik'te düzenlenen İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, il genelinde şu ana kadar 25'i öğrenci olmak üzere 37 kişide H1N1 virüsü görüldüğünü söyledi.

Diğer illere göre Kütahya'da domuz gribi teşhisi konulan hasta sayısı az olmasına karşı vatandaşların tedirginlik yaşadığını ifade eden Kocatepe, bunun hem iş gücü kaybına hem de öğrencilerin okul devamsızlıklarının artmasına neden olduğunu kaydetti.

Kocatepe, hava sıcaklıklarının iyice azalmasıyla iş gücü kaybı ve okul devamsızlıklarının artacağını düşündüklerini belirterek, ''Bu ihtimallere önlem amacıyla ilimizde ilköğretim okulları, liseler, yaygın eğitim kurumları, özel okullar ve dershaneleri 23-26 Kasım tarihleri arasında tatil etme kararı aldık. Ağır tablolar ve ölümcül vakaların önlenmesi düşüncesi bu kararın alınmasında etken olmuştur'' dedi.

Hijyene önem vermeleri ve özellikle domuz gribine karşı aşı yaptırmaları yönünde vatandaşlara önerilerde bulunduklarını anlatan Kocatepe, aşının yan etkileri konusunda şimdiye kadar hiçbir hastalık veya benzeri duruma rastlanmadığını kaydetti.

Kocatepe, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) bu aşının yan etkileri konusunda endişe duyulacak bir durum olmadığını açıkladığını belirterek, ''Yaklaşan bayram dolayısıyla vatandaşlardan mümkün olduğunca tokalaşmamalarını, öpüşmemelerini istiyoruz. Bunun için İl Müftülüğüyle görüşüp camilerdeki vaazlarda bu konunun önemini cemaate anlatmalarını isteyeceğiz'' diye konuştu.

ÇANAKKALE

Çanakkale'nin Çan ilçesindeki ilk ve ortaöğretim okulları, bir öğretmen ve 3 öğrencide domuz gribi (H1N1) virüsü tespit edilmesi nedeniyle, bayram sonuna kadar tatil edildi.

Kaymakam Hasan Gözen, İlçe Hıfzıssıhha Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, ilçedeki ilk ve orta öğretim okullarında grip hastalığı nedeniyle devamsızlıkların artığını, İlçe Sağlık Grup Başkanlığı tarafından yapılan inceleme sonunda bir öğretmen ve 3 öğrenciden alınan numunelerin pozitif çıktığını söyledi.

Gözen, bu nedenle ilk ve ortaöğretim okullarının Kurban Bayramı sonuna kadar tatil edilmesine karar verildiğini bildirdi.

Virüs tespit edilen öğretmen ve öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu ifade eden Gözen, hastaların evlerinde istirahat ettiğini kaydetti.

Bu haber toplam 1164 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri