Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eğitim Olimpiyatında başarı

21 Mayıs 2008 / 12:28
ABD Fatihi öğrencilerimiz döndü.

ABD'nin iki büyük olimpiyatı I-SWEEP ve INTEL-ISEF ' te Türk öğrenciler büyük başarı elde ettiler. INEPO Fatih Koleji öğrencilerinin çevre konusundaki duyarlılıkları ve başarıları dünya çapında iki kez daha tescillendi.

Bu yıl ilk defa düzenlenen olimpiyatta, İstanbul Özel Çağ Fatih Lisesi öğrencisi Alihan Zenginer ve Hasan Tahsin Azizağaoğlu 550 öğrenci arasından sıyrılarak “Ayçiçeği Sap Özlerinin Borik Asit ile Modifiye Edilerek Yüksek Performanslı Yalıtım Malzemesi Üretimi” adlı projesi ile “Çevre Mühendisliği” dalında altın madalya kazandı.

I-SWEEEP'te enerji, mühendislik ve çevre dallarında 400'ü aşkın proje yarıştı. I-SWEEEP proje olimpiyatı, Cosmos Vakfı kurucularının, "Dünyanın doğal enerji kaynaklarının çok hızlı bir şekilde azalması problemine nasıl bir çözüm buluruz?" sorusundan yola çıkarak, yarının liderleri olacak genç dimağlara büyük bir imkan hazırlamak maksadıyla düzenlendi. Olimpiyat, küresel ısınmanın gündemden düşmediği, enerji fiyatlarının sürekli tırmanışta olduğu bir dönemde büyük ilgi gördü. Organizatörler, olimpiyatın yapıldığı yer olarak "dünyanın enerji başkenti" diye anılan ve 5 bini aşkın enerji firmasına ev sahipliği yapan Houston'ı seçtiler. ABD'deki büyükelçilikleri ve konsoloslukları aracılığıyla bilgilendirilen ve davet edilen genç araştırmacılar, aylar süren çalışmalarının sonucu ve çok uzun bir yolculuğun ardından gayretlerinin meyvelerini toplamak için I-SWEEEP'te buluştu. Dünyamızı ve israf edilen zenginliklerini koruma gayesine yönelik projeleriyle gençler, daha önceki bilim adamları, kaşif ve mucitlerin açtıkları yola ilk adımlarını atmış oldular. Açılışını 1996 Nobel Kimya Ödülü sahibi Robert Floyd Curl'ün yaptığı bilim olimpiyatında, projeler, alanlarında uzman, yıllardır bu tür bilim olimpiyatlarında görev almış 150 jüri üyesi tarafından değerlendirildi.
Başarılı öğrencilere ödülünü 1996 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr Robert Coll verdi.

INTEL-ISEF - ULUSLARARASI BİLİM VE MÜHENDİSLİK OLİMPİYATI
1-16 Mayıs tarihleri arasında Georgia'da  59.su düzenlenen Olimpiyata, her ülkede yapılan Intel ISEF'in kabul ettiği seçkin proje yarışmalarının birincileri katılabiliyor. Türkiye bu yıl olimpiyata 5 proje ile katıldı.
İstanbul Özel Çağ Fatih Lisesi öğrencileri , Hasan Tahsin Azizağaoğlu ve Alihan Zenginer , 51 ülkeden gelen 1120 proje ve 1500'ü aşkın öğrenci arasından dünya üçüncüsü oldular.

 Georgia Eyaleti Milli Eğitim Bakanı Kathy Cox ve Turkiye Intel Temsilcisi Melih Gezer Fatih Koleji öğrencilerini başarılarından dolayı kutladı
20 Mayıs Salı günü (bugün) saat 10.00'da yurda dönen öğrencileri aileleri , arkadaşları ve öğretmenleri Atatürk Havalimanında çiçekler ve tezahüratlarla karşıladılar.


EN GÜZEL ANNELER GÜNÜ HEDİYESİ

Karşılama sırasında duygulu anlar yaşandı. Öğrencilerin anneleri en güzel anneler günü hediyesini aldıklarını ve yaşadıkları duyguları anlatmakta güçlük çektiklerini belirttiler.
Projenin Danışman öğretmeni Turan Tekin yaklaşık bir yıldır bu proje üzerinde hazırlandıklarını , titiz bir çalışma yürüttüklerini belirtti ve başarının bundan kaynaklandığını söyledi. Özel Çağ Fatih Lisesi Ahmet Arıkçı ise 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında gençlerin ülkelerine gurur yaşattıklarını bu başarının böyle anlamlı bir gün ve haftaya denk gelmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Kaynak:
Bu haber toplam 2304 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri