Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

EKMEĞE ZAMMIN SORUMLUSU BELEDİYELER’

04 Haziran 2008 / 07:43
İstanbul'da 5 Haziran'dan itibaren ekmekler en az 300 gram ağırlığında ve 50'şer gramlık artırımlarla üretilecek. Bugünden itibaren 300 gram ekmek 85 YKr, 350 gram ekmek 1 YTL, bir kilo ekmek de 2,85 YTL'den satışa sunuldu.
İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, 5 Haziran itibariyle ekmeğin en az 300 gram ağırlıktan başlayarak, 50'şer gram artırılarak piyasaya sunulacağını söyledi. 300 gramın altında ekmek yapan fırıncılara 5 bin YTL para cezasının yanı sıra kapama ve cezalar verileceğini belirten Özer, bugünden itibaren uygulanan yeni fiyatları da açıkladı. Özer “İstanbul'da 300 gram ekmek 85 YKr, 350 gram ekmek 1 YTL, bir kilo ekmek de 2,85 YTL'den satışa sunulmaya başladı” dedi.

Doğalgaza, benzine yapılan zamlara itiraz edilmemesine karşın ekmeğe yapılan zamma itirazlarda bulunulduğuna dikkat çeken Özer, “Ekmeği neyle pişiriyorum, neyle dağıtıyorum? Buğday krizi var. Önlemini neden almadınız? Toprak Mahsulleri Ofisi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı önlemini niye almadın? Benim fırıncımın tarlası mı var?” diye konuştu.

Özer, İstanbul'un yaklaşık 13 milyon nüfusunun kişi başına ekmek tüketiminin 400 gram olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: “İstanbul'da 300 gramdan hesaplarsak 17 milyon ekmek ihtiyacı var. Ancak İstanbul'da halk ekmek dahil 5 binin üzerinde fırın var. İstanbul'daki fırınlar yüzde 25-30 kapasiteyle çalışıyor.”

'ZAMMIN SORUMLUSU BELEDİYELER'
İstanbul'da ekmeğe fazla zam yapılmasının sorumlusunun fırıncılar değil, belediyeler olduğunu ileri süren Özer, şunları kaydetti:

“Sorumlu fırın yokmuş gibi halk ekmeği üreten belediyelerdir. Kimin parasıyla kiminle rekabet ediyorsun? Dünyanın hiçbir yerinde esnafıyla rekabet eden kurum yoktur. Siz devletsiniz, sizin göreviniz denetim yapmaktır, iç ve dış güvenliği sağlamaktır, tüccarlık değildir.”
Kaynak:
Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri