Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ekmek ezber bozacak

20 Ocak 2009 / 16:12
Kişinin bünyesi ve beslenme alışkanlığına göre yiyeceği karbonhidrat miktarı farklıdır.
"Meyvenin, yoğurdun hatta sebzenin içinde bile karbonhidrat var" diyen Taylan Kümeli, bir numaralı gıda maddemiz olan ekmekle ilgili çarpıcı veriler sundu.

Uzman TV'de program yapan Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ekmek ile ilgili doğru bilinen yanlışları açıkladı. "Tüketeceğiniz ekmek miktarı karbonhidrattan gelen enerji miktarınızın vücutta ne kadar olduğuyla paraleldir. Sağlıklı beslenmeye çalışıyorsanız besinlerinizin %50'si ile %60'ını karbonhidrattan sağlamalısınız. " ifadesinde bulunan Kümeli, karbonhidrat denilince akla yalnızca ekmek gelmesinin doğru olmadığını belirterek, "Yediğiniz meyvenin, yoğurdun, makarnanın ve sebzenin içinde de çok az ve eser miktarda da olsa etin, pilavın, bulgurun içinde karbonditrat olduğunu unutmamak gereklidir" dedi.

Karbonhidrat yalnızca ekmek değildir

Bizim için tek karbonhidrat belirleyicisi ekmek değildir. Dolayısıyla ekmek dışındaki sayılan diğer besinleri gün içinde tüketiyorsanız gün içinde yiyeceğiniz ekmek miktarını 3 dilime düşürebilirsiniz. Ama hiç makarna, pilav tüketmeyen meyveyi az tüketen bir yapınız varsa bunu 6-7 dilime çıkarabilirsiniz. Bunun için bireysel özellikleri dinleyip
kişinin kendi özelliklerine göre diyet hazırlamak çok önemlidir.

Makarna şişmanlatır mı?

"Makarna şişmanlatır mı ?"sorusunu ise, Kümeli "Makarnayı haşladıktan sonra üzerine bol yağlı bir sos yapıp, tam yağlı bir yoğurtla yerseniz tabiki şişmanlarsınız. Bunun yerine makarnayı sebzelerle tüketirseniz kilo almazsınız" şeklinde cevaplandırdı.

Kaynak:
Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri