Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

E. İhsanoğlu Herkesi Uyardı

14.01.2010 05:15
slam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, "Yemen'in ikinci bir Afganistan olma ihtimaline dikkat çekti. Genel Sekreter Yemen konusunda ciddi endişe içinde olduğunu ifade etti.

 

Yemen'de son aylarda şiddetlenerek artan mezhep çatışması ve terör örgütlerinin bu ülkeye sızması uluslararası kamuoyunun dikkatinin bu ülkeye çevrilmesine neden oldu. Kuzey ve Güney Yemen'in birleşme sancıları henüz kapanmadan ülkede baş gösteren mezhep çatışması ve ElKaide terör örgütünün bu ülkede giderek güçlenmesi başta Amerika olmak üzere birçok ülkeyi kaygıya sevk ediyor. New York'a Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un davetlisi olarak gelen İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, "Yemen'in ikinci bir Afganistan olma ihtimaline dikkat çekti. Cihan'a konuşan Genel Sekreter Yemen konusunda ciddi endişe içinde olduğunu ifade etti.

İKT olarak Yemen'e iki açıdan ilgi duyduklarını ve bunlardan ilkinin insani olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İhsanoğlu, bu vakte kadar Yemen'e çok sayıda insani yardımda bulunduklarını ve bulunmaya da devam edeceklerini söyledi. İhsanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yemen'e ikinci olarak da siyasi açıdan ilgileniyoruz; ki bu konuda çok endişeliyiz. Buranın ikinci bir Afganistan'a dönüşmesi bir hayli müheyya (hazır) bir haldedir. O kadar ortam bu iki ülke de birbirine benziyor ki; her ikisi de sarp dağları ve toplumdaki kabile yapıları, gelenekleri çok örtüşüyor."

Bazı terörist odaklarının bu ülkeye sızmış olmalarının mevcut yapıyı daha da zora soktuğuna işaret eden Prof. Dr. İhsanoğlu, Yemen'in coğrafik olarak da illegal girişlere müsait olduğunu kaydetti. Genel Sekreter, Yemen'deki sıkıntıların uluslaştırılmaması konusunun altını ısrarla çizerken, bunun ülkenin toprak bütünlüğünü tehlikeye atacağı konusunda uyarıda bulundu.

FİLİSTİN KONVOYUNU GAZZE'YE GİDİŞİNDE GÜZERGAH SORUNU YAŞANDI

Gazze için Norveç'ten gelen 21 milyon dolarlık tıbbi yardımın hala bekletildiğine de değinen İhsanoğlu, Mısır makamlarının bu yardımı Gazze'ye ulaştırılmasına müsaade etme sözünü verdiğini aktardı. Geçtiğimiz haftalarda Gazze'ye bir uluslararası yardımın Mısır'dan ulaştırılmasında yaşanılan sıkıntıları hatırlatan Genel Sekreter şöyle konuştu; "Bu zamana kadar yapılan yardımlar gecikmeli de olsa bölgeye ulaştırılabiliyordu. Son olaylar talihsiz bir şekil aldı. Yardım ulaştırmak için yanlış bir güzergâh seçildi. Mısır makamları ve uluslararası taahhütlere göre Ariş üzerinden girilmesine müsaade edebiliyor. Ancak tam teferruatını bilmemekle birlikte sanırım yardımlar başta güzergahlardan Gazze'ye ulaştırılmaya çalışılmış. Bu da yardım kuruluşları ile Mısır makamları arasında gerginliğe neden oldu."

İHSANOĞLU, TERÖR İLE MÜCADELEDE TÜRKİYE'Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

New York'ta BM Genel Sekreteri'nin özel davetiyle uluslararası kuruluşların dünya barışına verebileceği katkıların ele alındığı iki günlük toplantıya katılan İhsanoğlu, Çarşamba günü de BM Güvenlik Konseyi'nde bir konuşma yaptı. Terörle mücadelede yalnızca teröristin öldürülmesiyle başarının elde edilemeyeceğini belirten Genel Sekreter, asıl çözümün terörü doğuran etkenlerin temizlenmesi ile elde edilebileceğini kaydetti. Türkiye, Endonezya ve Senegal'de münferit olayları göz önünde bulundurmamak kaydı ile terörün bu ülkelerde kök salamadığına işaret eden Prof. Dr. İhsanoğlu şöyle devam etti; "Bunun nedenleri arasında birinci unsur, demokrasi ve çok partili yaşama sistemidir. İkinci unsur ise; bu ülkelerde İslami geleneklerin asırlardır kök salmış olması ve dinin aşırı yorumlara açık kalmamasıdır. Bu ülkeler de yine İslam'ın devlet ve toplum içerisinde bir denge içinde olduğunu görürsünüz. Hal böyle oluca din adına istismar edilen gençlerin sapık ideolojilere kurban edilerek terörist olmalarının önüne geçildiği görülüyor. Türkiye, Endonezya ve Senegal'in bu saydığım unsurlarda müşterek yanları vardır."

Bu hususları katıldığı toplantılarda da dile getirdiğine işaret eden Prof. Dr. İhsanoğlu, "Bu konuda başta BM olmak üzere diğer uluslar arası kuruluşlar bizimle teröre karşı ortak çalışma istediklerini söylediler." diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 1204 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri