Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ekonomi krizi kapıda mı?

17 Eylül 2008 / 16:30
BM Genel Sekreteri Ban Ki -Mun, ABD'deki Mali Krizin Başta Açlık ve Yoksullukla Mücadele Olmak Üzere BM'nin Hedefleri'ne Ulaşmasını Olumsuz Şekilde Etkileme Olasılığından Endişeli Olduğunu Söyledi.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD'deki mali krizin başta açlık ve yoksullukla mücadele olmak üzere BM'nin Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne ulaşmasını olumsuz şekilde etkileme olasılığından endişeli olduğunu söyledi.

Ban, krizin özellikle BM'ye bağış yapan zengin ülkeleri etkilenmesinden kaygılı olduğunu belirterek, mali krizin uluslararası toplumun, ülkelerin ve özellikle de kalkınmış ülkelerin toplam kapasitelerini son derece olumsuz etkileyebileceğini ifade etti. Ban ''maalesef bu kriz Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne ulaşma kapasitemizi etkileyebilir'' dedi.

Gelişmiş ülkelerin kalkınma hedeflerine ulaşmak için gelişmemiş ülkelere yaptıkları yardımları yıllık 18 milyar dolar civarında arttırmalarının şart olduğunu vurgulayan Ban, dünyanın en büyük ekonomik gücü ve uluslararası ilişkilerde büyük etkiye sahip ülkesi ABD'nin kriz durumunda dünya toplumunu korumakla sorumlu olduğunu belirterek, ''ABD'nin oynacağı rol kriz durumlarında çok önemli'' dedi.

Ban, yine başta ABD olmak üzere kalkınmış ülkelerin mali piyasalardaki sıkıntının kaynağında neler olduğunu araştırmasının, durumu düzeltmek için neler yapılabileceğini düşünmesinin de son derece önemli olduğunu kaydetti. Ban, bu kapsamda haftaya dünyanın 192 ülkesinin liderlerini biraraya getirecek BM Genel Kurul toplantılarında özellikle ''kalkınma, iklim değişikliği ve gıda krizi'' konularına önem vereceğini ifade ederek, dünya liderlerinin bu sorunları çözmek için siyasi irade göstermeleri gerektiğine dikkati çekti.


sondakika
Bu haber toplam 832 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri