Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Girişimcinin en büyük korkusu!

08.11.2010 00:01
Genç ve kadın girişimcilerin önemli bir bölümü ekonominin önünde en büyük risk olarak siyasi gerginliği görüyor.

Genç ve kadın girişimcilerin önemli bir bölümü ekonominin önünde en büyük risk olarak siyasi gerginliği görüyor. Ülke ekonomisinin geleceğine de umutla bakan girişimciler, büyüme ve istihdamın artacağına kanaat getiriyor.

Dünyanın 102 ülkesinde kutlanan Global Girişimcilik Haftası kapsamında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) yapılan Girişimcilik Kongresi, 81 ilden yaklaşık 500 temsilcinin katılımıyla devam ediyor.

40'ı aşkın ilde 200'den fazla etkinlik ile kutlanan Global Girişimcilik Haftası çerçevesinde tertip edilen Girişimcilik Kongresi'nde yapılan interaktif anket çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Genç girişimcilerin profillerini ve geleceğe yönelik beklentilerini belirlemeyi amaçlayan ankete 81 ilden 220 girişimci katıldı. Katılımcıların yüzde 62'isini kadınlar, yüzde 38'ini ise erkekler oluşturdu.

TOBB Genç Girişimciler Kurulu ile TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinin katıldığı ankette, katılımcıların yüzde 35'i siyasi ortamın gerginleşmesini ekonomide riski arttıran en önemli faktör olarak gördüklerini bildirdi. Ankete katılanların yüzde 24'ü mevzuat ve bürokratik engelleri, yüzde 18'i işsizliği, yüzde 15'i finansmana erişimdeki sıkıntıları, yüzde 8'i ise bütçe açığını ekonomide riski artıran en önemli faktör olarak sıralıyor.

Ankete katılan 220 genç ve kadın girişimcinin yüzde 49'u 30-39 yaş, yüzde 23'ü ise 40-49 yaş aralığında yoğunlaşıyor. Girişimcilerin yüzde 48 gibi büyük bir bölümü ticaret-hizmetler sektöründe faaliyet yürütürken, yüzde 22 sanayi, yüzde 10 inşaat yüzde 8 turizm, yüzde 7 tarım ve yüzde 5 ile bilişim sektöründe yer alıyor.

İSTİHDAM ARTACAK, TÜRKİYE BÜYÜYECEK

Genç ve kadın girişimcilerin yüzde 57'si 2011 yılında şirketlerindeki istihdamın artmasını beklerken, 35'i istihdam sayılarının değişmeyeceğini, sadece yüzde 7'si de azalacağını düşünüyor.

Bu seneyle karşılaştırıldığında 2011'de ekonominin durumunun nasıl görüldüğü sorusuna ise ankete katılanların yüzde 50'si ekonominin daha iyiye gideceği yönünde görüş beyan etti. Katılımcıların yüzde 33'ü ekonominin aynı seviyede kalacağı yüzde 17'si ise kötüye gideceğine inanıyor.

GİRİŞİMCİLİĞE YÜKSEK VERGİ VE İSTİHDAM MALİYETİ SET ÇEKİYOR

Ankette dikkat çeken bir hususta girişimcilerin kendi kaynaklarını kullanarak iş yaşamına katılmış olmaları. Girişimcilerin yüzde 44'ü dışarıdan destek almadan kendi yarattıkları kaynaklar ile işlerini kurduklarını ifade ediyor. Girişimcilerin yüzde 36'sı ailenin mevcut işlerini devam ettirdiğini belirtirken, yüzde 8'i ise dış kaynak kullanarak iş hayatına atıldığını vurguluyor.

Yine ankete katılanların yüzde 25'i girişimciliğe yönelik en büyük engel olarak yüksek vergi ve istihdam maliyetlerini görüyor. Yüzde 21'i ise yüksek finansman maliyetlerine dikkat çekerken, yüzde 19'luk grup ise kayıt dışılıktan ikayetçi.

CİHAN

Bu haber toplam 1120 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri