Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ekran bağımlılığı zararlı

15 Mayıs 2008 / 10:26
Televizyon ve bilgisayara olan bağımlılık başarıyı düşürüyor.

Gece geç saatlere kadar tv ve bilgisayar başında kalmak ertesi gün yorgunluk ve sürekli uyuma isteği olarak kendini gösteriyor. Ayrıca, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik, gerginlik gibi rahatsızlıklar da meydana geliyor.

Bilgisayar bağımlılığı iş ve okul hayatının aksamasına, verimliliğin azalmasına sebep oluyor.

Televizyon ve bilgisayar alışkanlığı bazı kişilerde giderek bağımlılığa dönüşebiliyor. TV ve bilgisayarın hayatın parçası haline geldiği günümüzde ekran başında uyuklayanların sayısı giderek artıyor. Bazı evlerde televizyon izlemeyle uyku o kadar iç içe geçiyor ki, TV'deki seslerle rüyalarını karıştıranlar bile oluyor. Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Funda Güdücü Sağır, gün içinde çeşitli kaynaklardan sürekli uyarıcı alan beynin dinlenmesinin güç olduğunu belirtiyor. Kaliteli ve sağlıklı bir uyku için sessiz, sakin ve loş bir ortam sağlanmadığında ertesi gün yorgunluk, ağırlık hissi, sürekli uyuma isteğinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Sağır, bu kişilerde konsantrasyon güçlüğü, dikkat dağınıklığı, sinirlilik, gerginlik belirtilerinin de ortaya çıktığını bildiriyor. Gece uykusunu alamayan kişilerin geç uyandıklarını ya da gün içinde uyuma isteği duyduklarını aktaran Sağır, bu durumun bir kısırdöngü haline gelerek yaşam kalitesini düşürdüğüne dikkati çekti.

TV ve bilgisayar bağımlılığına bağlı olarak ortaya çıkan söz konusu rahatsızlıkların gerek iş gerekse okul hayatını tamamen aksatacağını kaydeden Sağır, bu hali sürekli yaşayan kişilerden verimlilik beklenemeyeceğini söyledi. Gece özellikle uyku saatlerinde gerilim türü filmler, uyarıcı haberler ve diğer bazı programların izlenmesinin uykuya geçişi güçleştirdiğini vurgulayan Psikiyatri Uzmanı Dr. Funda Güdücü Sağır, bunun da kişinin yatağa gitmesini geciktirdiğini dile getirdi.

Sağır, gerilim filmleriyle uyarıcı haberlerin çocuklar üzerindeki olumsuz etkisinin yetişkinlere oranla katlanarak arttığını ifade etti. "Kitle iletişim aracını tamamen hayatımızdan çıkaramayacağımıza göre gerekli düzenlemelerle televizyondan faydalanabiliriz." diyen Funda Sağır, yaşam kalitesini korumak için çok geç saatlerde televizyon izlememeyi önerdi.

Zaman - Ünal Livaneli

Bu haber toplam 1546 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri