Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pakdemirli: 367 bir garabetti

15.05.2010 10:33
Eski bakanlardan Pakdemirli: 367 bir garabetti, Anayasa Mahkemesi'nin taraflı karar alması mümkün olmayacak

Eski bakan ve başbakan yardımcılarından Ekrem Pakdemirli, CHP'li 110 milletvekiliyle birlikte hareket eden eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın yanlış yaptığını savundu.

Halk oylamasına sunulan anayasa değişikliği paketinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmasını doğru bulmayan Pakdemirli, "Muhalefet etmeyi ille de ters bir şey söyleme sandıkları için öyle yapıyorlar. Muhafelet, her zaman iktidarın yaptığı şeylere 'tu kaka, yanlış' demek değil. Biliyorsan, daha doğrusunu söyleb 367 bir garabetti. Vatandaş, bunu seçimde dile getirdi. Bir garabet daha yaparlarsa, AK Parti'nin ekmeğine yağ sürerler. Anayasa Mahkemesi, kendine göre karar alabiliyor. Anayasa'ya göre gerekçesi yazılmadan karar açıklanması yasak. Sorduğun zaman, 'Kamu yararı vardı, onun için açıkladık.' diyebiliyorlar. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi'nin üye sayısının arttırılması çok iyi olacak, çünkü eskisi gibi 6–7 şeklinde yanlı ve taraflı kararlar almaları mümkün olamayacak." dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin, anayasa değişikliği paketine sadece şekil olarak bakabileceğini de vurgulayan Pakdemirli, "Zaten Anayasa Mahkemesi'nin özle ilgili bir karar verme şansı yok. Onlar da siyasi bir şey olduğundan böyle yaptılar. Şimdi özde bir inceleme yapılamaz. Şeklen bir yanlış varsa, 'Şu şu uymadığı için iptal ettik.' diyebilir. Meclis de bu yönde şekil yanlışını düzeltir ama bunun dışında bir inceleme yapması, Anayasa'ya göre mümkün değil." diye konuştu.

Bu haber toplam 3678 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri