Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

EL Aksa Kazıları Çizgi Film Oldu

09 Eylül 2008 / 11:15
Mescid-i Aksa (El Aksa) Cami'nin çevresinde İsrail Hükümeti tarafından bir süre önce başlatılan kazı çalışmaları ve devamında gelen iddialara, bir çizgi film de eklendi.
Gazze'de yayın yapan El Aksa televizyonunda yayınlanan bir çizgi filmde radikal Yahudilerin, El Aksa Cami'nin altını kazdığı, bir İsrailli askerin de elinde sigara ile yanlarında durduğu gösteriliyor.

Filmde elindeki kazmayı yere sert vuran bir Yahudi, toprak altında bir çatlağa sebep oluyor ve çatlağın yeryüzüne ulaşan ucunda, cami bahçesinde uyuyan bir Filistinli seslere uyanıyor.

İsrail, El Aksa Camii ile Ağlama Duvarı arasındaki tarihi bölgede kazı çalışmalarına başlamış, çalışmalar Müslüman cemaatin büyük tepkisine sebep olmuştu.
Filistin'deki Şeriat Mahkemeleri başkanı Tayssir el-Temami, İsrail hükümetinin onay verdiği kazı çalışmalarının protesto edilmesi için Müslümanlara çağrıda bulunmuş ve İsrail buldozerlerinin Müslümanların en kutsal mekanlarından birine doğru ilerlediğini, El Aksa Camii kompleksine girişlerin yapıldığı Dung Kapısı çevresindeki bir tepeciğin de ortadan kaldırılacağını söylemişti.

İsrail tarafı ise iddiaları yalanlayarak, "Yenileme çalışmaları sırasında El Aksa Camii kompleksinden mümkün olduğunca uzakta kaldıklarını" açıklamıştı.
Bu haber toplam 818 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri