Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bombalar aynı kafileden çıktı

09.03.2010 09:09
Ergenekon'un Erzincan ayağına ilişkin soruşturma çerçevesinde hazırlanan iddianamenin ek klasörlerinden önemli deliller çıktı.

27 Ekim 2009 tarihinde Erzincan Çatalarmut Barajı'nda bulunan bombaların daha önce 30 ayrı olayda ele geçirilen bombalarla aynı seri ve kafile numarasına sahip olduğu belirlendi. İrtibatlı olaylar arasında bir polis cinayeti, polis karakoluna saldırı, PKK'da bulunan mühimmatlar ve Şemdinli olayı dikkat çekiyor. Kafile numarasının aynı olması, bombaların aynı ülkede, aynı yıl ve aynı grupta üretildiği anlamına geliyor.

Özel yetkili Erzurum Cumhuriyet savcısının Erzincan'daki Ergenekon yapılanması ile ilgili hazırladığı iddianamenin ek klasörleri dün avukatlara dağıtılmaya başlandı. Yaklaşık 5 bin belgeden oluşan 14 klasör, fotokopi çekilerek sırayla müşteki ve sanık avukatlarına veriliyor. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamedeki "Albay Dursun Çiçek imzasını taşıyan 'Kaos Planı' Erzincan'da hayata geçirildi" tespitinin en önemli delilleri ek klasörlere girdi. Buna göre, mütedeyyin insanların evlerine, işyerlerine ve yurtlara konulacağı ileri sürülen silah ve bomba türü mühimmatlarla ilgili ilginç ayrıntılar var. Ekim 2009'da bir ihbar telefonu ile ortaya çıkarılan mühimmatların adeta röntgenini çeken Emniyet Kriminal raporu, el bombalarında geçmiş dönem olaylarıyla ilgili bağlantıları kurdu. Ek klasörlerdeki belgelere göre, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı, 13 Kasım 2009 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda, Çatalarmut Barajı'nda bulunan mühimmatların daha önce gerçekleşen olaylarda kullanılan mühimmatlarla benzerlikleri olup olmadığını sordu. Kriminal Polis Laboratuvarı'nda yapılan incelemenin ardından 19 Kasım 2009 tarihinde Erzurum Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilen Bomba Bilgi Merkezi İrtibat Raporu'nda, Erzincan'da bulunan cephaneliğin 30 ayrı olayla irtibatlı olduğu belirtildi.

Kriminal rapora göre, Çatalarmut Barajı'nda bulunan HGR DM41 SPLITTER COMP-B LOS FMP-134 gövde numaralı bombaların 9 Kasım 2005 tarihinde Hakkari Şemdinli'de Umut Kitap Evi'ne yapılan bombalı saldırıdan sonra yakalanan sanık astsubayların aracında ele geçirilen iki adet el bombası ile aynı seriden olduğu belirlendi. Aynı bombalar 28 Aralık 2002 tarihinde Şırnak ili Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nce yapılan operasyonda ele geçirilen dört adet el bombasından bir tanesi ile de aynı gövde numarasına sahip. Barajda bulunan "MKE MOD45 MKE-1-18 08-89" gövde numaralı bombalar ile 22 Kasım 2000 tarihinde İstanbul Ümraniye'deki Dudullu İsmail Akkoyunlu Karakolu'na atılan bir adet el bombasının aynı künye grubundan olduğu belirlendi. Söz konusu bomba ile aynı künye numarasına sahip bombanın bir polis cinayetinde de kullanıldığı ortaya çıktı. 30 Ocak 2006 tarihinde İzmir'in Eşrefpaşa Belediyesi Acil Polikliniği'nde görev yapan polis memurunu öldüren Cenk İce'nin üzerinde bulunan üç el bombasından birinin künye grubunun da "MKE MOD45 MKE-1-18 08-89" olduğu belirtildi.

AYNI YIL, AYNI YERDE, AYNI GRUPTA ÜRETİLMİŞ

Çatalarmut Barajı'nda bulunan "HGR DM41 SPLITTER COMP-B LOS FMP-19" gövde numaralı bombanın 20 Mart 2000 tarihinde Mardin'in Midyat ilçesinde PKK örgütüne mensup Seyfettin Işık'ın evinde bulunan el bombası ile aynı gruptan olduğu tespit edildi. Yine 20 Mayıs 2004 tarihinde Adana İncirlik'te PKK terör örgütüne ait evde yapılan aramada ele geçirilen 5 adet el bombasından birinin Çatalarmut'takilerle aynı "HGR Z DM72 LOS FMP-19" maşa numarasını taşıdığı tespit edildi.

Erzincan'daki bombaların kriminal incelemedeki sonuç bölümünde, "13 Kasım 2009 tarih ve 2009/1003 sayılı Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan soruşturmaya esas olmak üzere sorulan mühimmatların kafile seri numaralarının bomba bilgi merkezi kayıtlarının tetkikinde 30 olayla benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir." ifadeleri yer alıyor.

Otel Mazlum Konak'ta, 202 numarada kalmış

İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nda imzası bulunan Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek'in Erzincan'a gelip kaldığına yönelik iddiaya kaynaklık eden otel kaydı da Erzincan iddianamesinin ek klasörlerinde yer aldı. Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, altında Dursun Çiçek'in imzası bulunan 'Kaos Planı'nı uygulamakla suçlanıyordu. İddianamede, Cihaner'in, Çiçek'le Erzincan'da görüştüğü aktarılıyor. Buna göre, 2009 yılı yerel seçimleri döneminde Erzincan'a gelen Dursun Çiçek, Erzincan Orduevi'nde İlhan Cihaner'le toplantı yapıyor. Bu iddianın kanıtı ek klasörlerde yer aldı. 3'üncü ek klasörünün 35'inci sayfasında, Erzincan Halimpaşa Caddesi'nde bulunan Otel Konak Mazlum'un kayıt defterine yer verildi. Defterin 28 Mart 2009 tarihindeki sayfasında Dursun Çiçek isimli bir şahsın otelin 202 numaralı odasında kaldığı, ertesi gün ise otelden ayrıldığı net bir şekilde tespit ediliyor. Ancak otel kayıtlarında Çiçek'in doğum tarihi 1977 olarak görülüyor.ZAMAN

Bu haber toplam 1322 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri