Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

El Cezire Ergenekonu Tartışırsa...

18 Ağustos 2008 / 10:15
El Cezire Televizyonu'nda Ergenekon'un 1 Numarası'nın kim olduğu tartışıldı
Geçen Perşembe gecesi Arapça yayın yapan El Cezire TV'de 'Ergenekon' konulu programa katıldım. Çekimler, Ergenekon soruşturmasının yürütüldüğü Beşiktaş Adliyesi'nin yan tarafındaki İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi kampusunda yapıldı. Diğer konuklar ise star Yazarı Prof. Dr. Eser Karakaş ve Yeni Şafak Yazarı Fehmi Koru'ydu.

Program öncesi El Cezire ekibiyle geniş sohbet imkanı bulduk. Arap dünyasının son yıllarda Türkiye'deki siyasi gelişmeleri yakından izlediklerini, Ergenekon davasına da ilgi duyduklarını anlattılar.

Türkiye'ye duyarlılık, sadece Arap dünyasında ortaya çıkan bir gelişme değil, kuşkusuz. Çin, Japonya ve Kanada'ya kadar uzanan geniş yelpazede Ergenekon'un konuşulduğunu, o ülkelerdeki yüksek tirajlı gazete ve TV kanallarının şahsıma yönelik röportaj taleplerinden daha iyi anlama fırsatı buldum.

Haliyle program, sona doğru 1 Numara tartışmasına kaydı. Sunucu, üç konuğa da '1 Numara kim?' diye sordu. Tarifimde yeni ipucu yoktu: 'Emekli orgeneral ama operasyonlarla etkinliğini yitirmiş biri.'

Fakat, Ergenekon terör örgütünü Türkiye'de ilk yazan kalemlerden Fehmi Koru, ilginç bir detaydan söz etti: 'Şu anda cezaevinde bulunan eski bir asker.'

Ola ki, 'yanılıyor muyuz' diye düşündüm o an. Cezaevindeki tüm emekli askerlerin isimleri geçti gözlerimin önünden.

'Veli Küçük' desem, değil. Savcı, Ergenekon iddianamesinde şemayı yayınladı, '1 Numara' bölümünü boş bıraktı, Küçük'ü alt kadroya yazdı. 'Fikri Karadağ' desem o da savcının alt kadrodaki isimleri arasında. Muzaffer Tekin ve diğerlerini ise saymaya gerek yok.

Geriye iki isim kalıyor: Şener Eruygur ve Hurşit Tolon. İki emekli orgeneralle ilgili henüz iddianame tesis edilmedi, Ergenekon şemasındaki yerleri belli değil.

İki isimden biri, savcı tarafından şemanın '1 Numara'sına oturtulabilir mi? İhtimal dahilindedir. Ancak, savcının böyle bir niyeti varsa, neden Zihni Çakır'ın ifadesindeki '1 Numara' tarifini iddianameye ekledi?

O tarife göre, şüpheli 1 Numara serbestçe dolaşıyor ve Ankara'nın Dikmen semtinde oturuyor. Yani, cezaevinde değil.

İddianamedeki tarifi de araştırdım. O da emekli bir general. 'Dikmen' deyince kafa karışıyor, meğer kastedilen ikametgah, Dikmen Vadisi'ndeki özel konutlardanmış.

Son olarak Jitemci Albay Arif Doğan tutuklandı. Belki cumhuriyet tarihinde ilk kez böylesine 'dinamik' bir dava süreciyle karşı karşıyayız. İddianame mahkemeye sunuldu ama operasyonlar sürüyor.

Bakalım savcı, bu yolculuğunu 1 Numara'ya kadar sürdürebilecek mi? Veya Koru'nun iddia ettiği gibi yoksa 1 Numara'ya ulaştı mı?

Kaynak:
Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri