Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

El-Kaide üyeleri helikopterden kaçamadı

19 Aralık 2008 / 16:37
Emniyet, El Kaide'ye helikopterle, filmlerdeki gibi bir baskın yaptı ve olayı saniye saniye görüntüledi. İşte bir soygunla başlayan El Kaide operasyonu görüntüleri.
İstanbul Emniyeti, Kaplancılar'dan ayrılan A. Karakuş'un elebaşılığını yaptığı El Kaide üyelerinin silahlı soygun, gasp, yağma, adam yaralama ve cinayet işledikleri yönünde bilgisi üzerine çalışma başlattı. 1 yıl teknik ve fiziki takip yürütüldü. A. Karakuş'un elebaşılığını yaptığı El Kaide yapılanmanın, 5 kişiyi kaçırarak işkenceden geçirdiği ve yüklü miktarlarda para aldığı belirlendi. Örgüt, para vermek istemeyen 5 kişiyi de silahla yaraladı. 1 kişiyi de silahla vurarak öldürdü.


KUYUMCU SOYMAYA KALKTILAR

Örgüt üyeleri, Maltepe'de soygun için girdikleri bir kuyumcuyu soyamayınca kaleşnikoflarla taradı. Örgütün topladığı yüklü miktarda para örgüt üyelerinin evlerinde bulundu.

HELİKOPTERLİ BASKIN
Terörle Mücadele ekipleri, helikopterlerinin de kullanıldığı operasyonda yakalanan 60 kişiden 30'u emniyetteki sorgularının ardından serbest bırakıldı. 30 kişinin sorgusu sürüyor.

METROPOL SİLAHLI EYLEM GURUBU
El Kaide üyelerinin, Gaziantep'te operasyonla etkisiz hale getirilen Selefi grubuyla bağlantılı olduğu da saptandı. Karakuş'un elebaşılığını yaptığı El Kaide yapılanmasının, örgütün metropol silahlı eylem grubu olduğu belirlendi.

Polis, 1 yıl süren çalışmasında ve evlerden ele geçen bilgisayarlarda yaptığı incelemede, örgüt üyelerinin 15-20 Kasım saldırılarının benzerlerini düzenlemeyi planladıkları belirlendi. Örgütün hedefindeyse İngiltere, Amerika ve İsrail Konsolosluklarının bulunduğu saptandı.

CANLI BOMBA EĞİTİMİ ALDILAR
Eylemlerde kullanılacak örgüt üyelerinin Pakistan ve Afganistan'da canlı bomba eğitimi alarak bir süre önce İstanbul'a geldikleri anlaşıldı. Eylemlere katılacak örgüt üyelerinin İstanbul Sultanbeyli'deki hücre evlerinde tutuldukları saptandı.

İSTANBUL EMNİYETİ DE HEDEFTİ
Örgütün, son dönemlerde El Kaide'ye yönelik yapılan operasyonlara misillemede bulunmak için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne de saldırı planı yaptığı tespit edildi.

EL KAİDE ´ DEN ``İSLAM ANAYASASIYLA' DÜŞMANLIK
Türkiye´de, İstanbul başta olmak üzere dört ilde, terör örgütü El Kaide üyelerine yönelik gerçekleştirilen operasyon kapsamında İzmir´de gözaltına alınan 12 kişi, adliyeye sevk edildi. Zanlıların, El Kaide örgütünce hazırlanan, Kuran´ı Kerim hükümlerini içeren `İslam Anayasası'nı kendilerine göre düzenledikleri, devlet memurlarını kafir, 19 Mayıs törenlerini felaket olarak nitelendirdikleri, zina yapan evli kadınlara recm, bekarlara 100 sopa atılması uygulanmasına inandıkları, işledikleri gasp ve soygun suçlarını günah olarak görmeyip her türlü gelirin Müslüman için serbest olduğunu kabul ettikleri ortaya çıktı. Zanlıların adliyeye sevkedilmesi sırasında, Arapça, ``Allah´ın vekiliyim'' dedikleri duyuldu, `Allah bir´dir işareti yaptıkları görüldü.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı´nca, İzmir, İstanbul ve Manisa´da yürütülen, bir kişinin de Şanlıurfa´da gözaltına alındığı operasyon kapsamında, bu kentlerdeki bazı grupların, cihat bölgeleri olarak nitelendirilen Çeçenistan, Pakistan, Afganistan, Irak ve Doğu Türkistan´daki terör örgütü El Kaide´nin kamplarında siyasi, askeri eğitim alan hatta savaşan kişilerle bağlantı kurduğu bilgisini edindi. Bu bölgelerden gelen kişilerle yapılan görüşmeler sonrası kentlerde lokal hazırlık içine giren grupların, örgüt tarafından eylem gerçekleştirilmesi gerektiğine inanılan Türkiye´de hazırlık yaptığı saptandı. Altı aylık takip sırasında, İstanbul´da eylem planladıkları yerlere giden, daha önce eylem yapanlardan etkilenen kişilerden oluşan grupların, Suudi Arabistan´daki Selefi/Vehbabi denilen yeni bir dini çizgiye sahip oldukları tespit edildi. Üç ayrı ilde hücre tipi örgütlenmeye giren bu grupların, ABD, İsrail, Rusya ve yandaşlarına yönelik tepki amaçlı eylemlere dönük arayışlar içerisine girmesi üzerine İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, iki gün önce, operasyon için düğmeye bastı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1332 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri