Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

El Kaide'cilerin Şifreleri Çözülüyor

10 Temmuz 2008 / 08:39
İstanbul'da 3 polisimizi şehit eden El Kaide'cilerin şifreleri...
Saldırganlardan 26 yaşındaki Erkan Kargın'ın 2 yıl önce Afganistan'a giderek Selefilik ve eylemler konusunda eğitim aldığı iddia edildi. Kargın'ın annesi ve kardeşi sorgulanıyor.


Yapılan araştırmalar sonunda saldırganların Erkan Kargın (26), Bülent Çınar ve Raif Topçıl olduğu belirlendi. Çınar'ın hırsızlıktan, Kargın'ın ise dolandırıcılıktan sabıkalı olduğu öğrenildi.

Kargın'ın Eylül 2006'da yasal yollardan Ağrı'dan İran'a geçtiği, 8 ay sonra Mayıs 2007'de de Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yaptığı belirlendi. Polis, Kargın'ın bu süre içinde karayoluyla İran üzerinden Afganistan'a gittiği ve Selefi eğitimiyle birlikte, eylemler konusunda eğitim aldığı bilgisi üzerinde yoğunlaştı.

Bitlisli Kargın'ın Küçükçekmece'de oturan annesi ve kardeşi, ifadesine başvurulmak üzere emniyete götürdü. Mahalle sakinleri, Kargın'ın sessiz, çevresine karşı kapalı ve soğuk birisi olduğunu söyledi. Çınar'ın Bayrampaşa'da oturan ağabeyi ve bir yakınının da gözaltına alındığı öğrenildi.

Guantanamo'da sorgu
Ölen üçüncü saldırgan Raif Topçıl'ın, ABD tarafından Guantanamo Üssü'nde sorgulanıp bir ay önce serbest bırakıldığı iddiası netleşmedi. Bu arada, saldırganların üzerinde cihat bildirisi çıktığı öne sürüldü.
Polis yetkilileri, El Kaide'nin bugüne kadar böyle bir eylemi olmadığını belirterek, “Bombalı saldırı yaparlardı, ilk kez silahlı eylem yapıyorlar. Görüntü olarak başarısızlar” yorumunu yaptı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki uzmanlar, eylemin El Kaide'yle fikri birlikteliği olan Selefi gruplar tarafından gerçekleştirildiği yönündeki bilgileri değerlendirmeye aldı. Milliyet'e bilgi veren kaynaklar, El Kaide'nin de içinde yer aldığı Selefi grupların, ocakta Gaziantep'te gerçekleştirilen ve 4 örgüt üyesinin öldürüldüğü çatışmaya misilleme olarak, Türkiye'deki bir ABD misyonunu hedef aldığının değerlendirildiğini söyledi. Alınan bilgilere göre, Gaziantep'teki operasyonda, ABD'nin İncirlik tesisleri ve Adana Başkonsolosluğu'na yönelik eylem planları ele geçirildi. Buradaki El Kaide hücresinin, her iki hedefle ilgili detaylı istihbarat çalışması yaptığı saptandı.
Daha önce yine Gaziantep'te gerçekleştirilen başka bir operasyonda, El Kaide'nin önde gelen isimlerinden Abdülhaki el Iraki'nin yakalanarak ABD'lilerce ABD'ye götürülmesi, Türk polisini radikal dinci örgütün hedefine koydu.

Üst düzey bir yetkili, “Gaziantep operasyonundan sonra El Kaide'nin polise teslim olmayıp karşı eylem yapabileceğini anladık. Dünkü İstanbul eylemiyle örgüt hem ABD'ye hem de Türk emniyetine mesaj verdi” dedi.

Cerrah'ı kızdıran olay
Çatışma sırasında polis memuru Osman Dağlı'nın vurulması sonrasında başkonsolosluk binasının girişine doğru yöneldiği ve kendisini korumak için içeriye girmeye çalıştığı, ancak ABD deniz piyadesinin ve güvenlik görevlilerinin kapıyı açmadığı iddia edildi. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın bu tavra öfkelendiği öğrenildi.

Gaziantep'teki El Kaide operasyonu

El Kaide terör örgütünün Türkiye kolunu oluşturduğu ileri sürülen gruba yönelik “Ufuk” operasyonu kapsamında 24 Ocak 2008'de Gaziantep merkez, Nizip ilçesi ve Şehitkamil ilçesine bağlı Karadere köyü ile Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde daha önce belirlenen 22 adrese eşzamanlı baskınlar düzenlendi. Baskınlar sırasında 3 ayrı yerde silahlı çatışma çıktı.

Hasırcıoğlu Mahallesi'ndeki çatışmada Servet Sarıoğlu, Yazıcık Mahallesi'ndeki çatışmada ise Cebrail Kirazoğlu öldürüldü. Şehitkamil ilçesi Karşıyaka Mahallesi'ndeki Mehmet Polat'ın evinde çıkan çatışma ise yaklaşık 13 saat sürdü. Çatışma sonucunda Mehmet Polat ve oğlu Mehmet Zeki Polat ölü olarak ele geçirilirken, yakınları Mehmet Polat teslim oldu. Buradaki çatışmada Özel Harekâtçı polis Ahmet Condul şehit düşerken 7 polis yaralandı. Operasyonda gözaltına alınan 25 kişiden 17'si tutuklandı.

Kaynak:
Bu haber toplam 776 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri