Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

El-Kaide'yi 'MSN' ele verdi

27 Kasım 2008 / 15:41
Afganistan ve Pakistan'da eğitim gördükten sonra Türkiye'ye gelerek Bingöl'de yapılanma içerisine giren El-Kaide terör örgütü mensubu 11 kişi, teknik takip sonunda MSN ve telefon görüşmelerine ilişkin kayıtlarla yakalandı.
MÜSİT (Müslüman İntikam Tugayı) adı altında örgütsel yapılanma içerisinde iken Bingöl Emniyet Müdürlüğü'nce yakalanan şahıslar hakkında özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca "Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan dava açıldı. Sanıkların telefon konuşmaları ile MSN yazışmalarını takibinde, eylem düzenlemek için bomba yapımı ile ilgili malzeme aldıkları, formül için El-Kaide üyelerine soru sorduğu tespit edildi.

Bingöl Emniyet Müdürlüğü'nü telefonla arayan bir şahsın ihbarı üzerine yapılan operasyon sonucu, bazı kişilerin El-Kaide terör örgütü adına Bingöl'de Müslüman İntikam Tugayı adı altında bir örgütlenme çalışması içerisinde bulundukları belirlendi.

Mahkemeden alınan izin doğrultusunda bazı şahısların MSN yazışmaları ve telefon görüşmeleri teknik takibe alındı. Telefon ve MSN görüşmeleri kayıt altına alınan şahıslara yönelik olarak düzenlenen operasyon ile El-Kaide terör örgütü mensubu oldukları ve Afganistan ile Pakistan'da eğitim gördükleri belirlenen 11 kişi kıs kıvrak yakalandı. Bingöl il sorumlusu Y.B. ile S.K., O.Y., O.B., M.Y., S.B., M.B., Y.K., Ü.T., Y.İ. ve M.Ü. Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgularının ardından tutuklandı. Sanıkların önümüzdeki günlerde Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmalarına başlanacak.
Bu haber toplam 998 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri