Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ELAZIĞ'DA BÜYÜK DEPREM

08.03.2010 09:12
Elazığ'da merkez üssü Karakoçan ilçesi Başyurt beldesi olan 6.0 büyüklüğündeki depremde 41 kişi hayatını kaybetti.

Elazığ'da merkez üssü Karakoçan ilçesi Başyurt beldesi olan 6.0 büyüklüğündeki depremde 41 kişinin öldüğü, 50'nin üzerinde yaralının olduğu bildirildi. Bölgede arama kurtarma çalışması devam ediyor.

Elazığ'da meydana gelen depremde yaşamını kaybedenlerin kimlikleri belli oluyor.

Elazığ Valiliği Kriz Merkezi'nden verilen bilgiye göre, depremin etkili olduğu okçular köyünde hayatını kaybedenlerden bazılarının kimlikleri şöyle:

Nermin Yıldız, Gönül Yıldız, Tuba Yıldız, Zilan Yıldız, Emre Çiçek, Ayten Çiçek, Davut Yüksel, Kibar Yüksel, İzzet Çimen, Nurettin Çimen, Yeter Akdağ ve çocukları Emrullah ve Yusuf.

BAŞBAKANLIK ÖLÜ SAYISI 20 OLARAK AÇIKLAMIŞTI

Başkanlıktan daha önce yapılan yazılı açıklamada, Bölgede ölü sayısının 20, yaralı sayısının da 60 olduğunu açıklamıştı.

OKÇULAR, YUKARI KANATLI VE KAYALI KÖYLERİNDE CAN KAYBI AĞIR

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, merkez üssü Elazığ'ın Karakoçan ilçesi olan depremde, Okçular, Yukarı Kanatlı ve Kayalı köylerinde 17 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ''Okçular ve Yukarı Kanatlı ve Kayalı köylerinde 17 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir'' ifadesine yer verildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, depremin merkez üssünü Karakoçan olarak bildirirken, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının açıklamasında, depremin merkez üssünün Kovancılar olduğu kaydedildi.

DEPREM BÖLGESİNE KURTARMA EKİPLERİ VE İNSANI MALZEME GÖNDERİLDİ

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Elazığ'ın Kovancılar ilçesindeki depremin ardından bölgeye kurtarma ekipleri ve insani yardım malzemesi gönderildiğini bildirdi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Deprem Dairesi Başkanlığı'nın verilerine göre bugün sabah saat 04.32'de merkez üssü Kovancılar olan 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldiği anımsatıldı.

Açıklamada, depremin haber alınmasının ardından başkanlık tarafından Elazığ Valiliği, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, jandarma komutanlığı, emniyet müdürlüğü, Kovancılar-Karakoçan Jandarma Komutanlığı ile irtibata geçilerek ihtiyaçların tespiti ve temini yönünde çalışmalara başlandığı kaydedildi.

İlk alınan bilgilere göre Okçular köyünde çok sayıda evin yıkıldığının aktarıldığı açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

''Bölgeden henüz kesin teyit edilmemiş olmakla birlikte; Okçular ve Yukarı Kanatlı köylerinde ölenler ve yaralananlar olduğu bilgisi alınmaktadır.

İlk etapta bölgeye; Malatya Sivil Savunma Birlik Müdürlüğü'nden 2 araç, 18 kişilik ekip, Erzurum İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden 3 araç ve 11 personelden oluşan ekip, Diyarbakır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden 5 araç ve 30 kişilik ekip, Bingöl İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden 2 araç, 10 kişi, 3 ambulans ve Bingöl Akut Ekibi, Kızılay'dan 100 çadır ve 300 battaniye 1 seyyar mutfak ile birlikte bir öncü ekip sevk edilmiştir.''

DEVLETİN ZİRVESİ BÖLGEYE HAREKET ETTİ

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve bazı bölge milletvekilleri ile birlikte deprem bölgesine gitti.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Bakan Çiçek, Elazığ'da yaşanan depremin ardından bölgeye hareket ettiklerini belirterek, olay duyulur duyulmaz Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına ait ekiplerin de deprem bölgesine gittiğini söyledi.

''Devlet elinden geldiğince yaraları sarmaya çalışıyor'' diyen Çiçek, geçmiş olsun dileğinde bulundu, ölenlere de Allah'tan rahmet diledi.

Bu haber toplam 1784 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri