Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu Neyin Savaşı!

25.06.2010 14:19
Elazığı'ın Karakoçan ilçesinde dün gece şehit olan jandarma er Süleyman Akan'ın memleketi Hakkari'de ağıtlar yükseliyor...

Elazığı'ın Karakoçan ilçesinde dün gece şehit olan jandarma er Süleyman Akan'ın memleketi Hakkari'de ağıtlar yükselirken, çevre köylerden göç edenlerin yaşadığı Doğanlı köyünde insanlar artık gençlerin ölmemesi gerektiğini haykırıyor.

1995 yılında terör olaylarından dolayı Çukurca'nın Uzundere köyünden Hakkari il merkezine göç eden ve daha sonra 1997'de Hakkari'nin Doğan köyüne geçen Akan ailesi, son olarak 2003'te köyleri boşaltılan vatandaşların yerleştirildiği 204 haneli Yüksekova'nın Doğanlı köyüne geçti. 

10 yıl önce Van'da çıkan bir aşiret kavgasında babası Mehmet Akan'ı kaybeden ve yetim büyüyen şehit Süleyman Akan'ın 4,5-5 aylık asker olduğu ve 1,5 ay önce izne geldiği öğrenildi. 3 erkek kardeşin ortancası ve evli bir kız çocuğu babası olan Süleyman Akan'ın aci haberini sabah saatlerinde jandarma görevlileri aileye verdi. Köyde sessizlik hakim olurken, ağıtlar yükseliyor. Cenazenin Yüksekova merkezde defnedileceği tahmin edilirken, köylüler kanın durmasını ve barışın sağlanmasını istiyor.

SENAR YILDIZ -HAKKARİ

Kaynak:
Bu haber toplam 906 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri