Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Elebaşı kabul etti

30 Temmuz 2008 / 13:18
PKK içlerine MİT ajanı sızdığını kabul etti. Hatta o MİT ajanı Abdullah Öcalan'ın en yakınına kadar girdi. Bakın o ajan kimdi?
PKK'nın kurucularından Mustafa Karasu, "MİT içimize bizi kontrol etmek için ajan soktu. Ancak onlar bizi kullanamadı, biz onu kullandık. Uğur Mumcu da bunu fark ettiği için öldürüldü" dedi..Pilot Necati kimdir?
Ağrılı Necati Kaya Abdullah Öcalan'ın en yakınındaki kişiydi. Öcalan'ın sırdaşıydı... Hatta PKK'nın kurulamsı aşamasında gelen paranın eşi Kesire ve Pilot Necati tarafından getirildiği ileri sürülüyor. Bilindiği gibi APO'nin ilk eşi Kesire Yıldırım'ın babası da MİT ajanıydı...

Pilot Necati kod adlı MİT ajanının, "Öcalan'ın ilk eşinin (Kesire Yıldırım) akrabası olduğu da söylentiler arasında. Ajan kendini örgüte "Ordu'dan Kürt olduğu iddiasıyla atıldığını" söyleyerek kabul ettirmiş.

Necati Kaya 1982 yılında kullandığı uçağın düşmesi sonucu öldü.


Karasu, Avrupa'da yayımlanan Yeni Özgür Politika adlı gazeteye yazdığı makalede, "devletin 'Pilot Necati' kod adlı MİT ajanını PKK'ya karşı kullanmak istediğini fark ettiklerini ve öldürmek için Abdullah Öcalan'a danışıldığını, ancak Öcalan'dan onay alamadıklarını" ileri sürdü. Karasu, öldürmek yerine Pilot Necati'yi kullandıklarını ve 1.5 yıl boyunca devleti rehavete sürükleyerek örgütün güç kazandığını savundu.

'ÖLDÜRSEK YENİSİ GELİRDİ'

Uğur Mumcu'nun da bu gerçeği öğrendiği için ortadan kaldırıldığını iddia eden Karasu, "Kürtlere kendi idam ipini çektiremezler" başlıklı yazısında şu iddialarda bulundu: "Mumcu, devletin hatasını ortaya çıkarmada ısrarlı olduğu için öldürüldü. Devlet Pilot Necati'yi PKK'yı kontrol etmek için PKK içine sızdırmış, ancak PKK kısa sürede Pilot Necati'nin ajan olduğunu açığa çıkararak onu kullanmıştır.

Örgüt içinde 'pilotu hemen öldürelim' diyenler olmuşsa da, APO 'Onu öldürmeyerek kullanalım' demiştir. 'Öldürürsek üzerimize çok gelirler, bilemeyeceğimiz yeni birini sızdırabilirler' diyerek öldürülmesine onay vermemiştir." Mayıs 1977'de ajan olduğu açığa çıkarılan Pilot Necati'nin 1.5 yıl boyunca kullanıldığını ve bu dönemde örgütlenme çalışmalarına hız verildiğini belirten Karasu, "Devlet, PKK'yi kontrol edebilirim derken; PKK, devleti rehavet içine sokup kullanmıştır" iddiasında bulundu.

Kaynak:
Bu haber toplam 1056 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri