Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Elektrikde indirim kararımız yok

11 Şubat 2009 / 16:01
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, doğalgazın ardından yapılması beklenen elektrik indirimiyle ilgili olarak, "Bu kararı biz vermiyoruz. Şu anda da böyle bir, herhangi bir şekilde kararımız yok" dedi.
Bakan Güler, Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (SEDAŞ) AkCez Konsorsiyumu'na devrine ilişkin imza töreni sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Yarın gerçekleştireceği Rusya ziyaretinin içeriğine ilişkin bir soru üzerine Güler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ziyareti sebebiyle kendisinin de hem Karma Ekonomi Komisyonu Başkanı hem de bakan olarak gittiğini söyledi.

Ziyaretinde Mavi Akım 2 projesi ile ilgili bir görüşme olup olmayacağının sorulması üzerine Güler, "Seyahatte görüşme gündemine göre
bunlar da gündeme gelebilir. Ama şu anda belirgin bir gündem enerji konusunda yok. Ama seyahatte gayet tabii ki görüşmeler olacak. Ama spesifik olarak 'şu konuyu göreceğiz' şeklinde oluşan bir gündem yok. Karma Ekonomi Komisyonu Başkanı olarak, Türkiye-Rusya ilişkilerinde Türkiye'yi temsil eden bakan olarak, sadece o konular değil, aramızdaki ticari ilişkiler, gümrük sorunları, ortak yatırımlar, müteahhitlerimizin ilişkileri ve ayrıca enerji konusundaki çalışmalar da gayet tabii ki gündemde olabilir. Ama spesifik olarak şu projeyi görüşeceğiz şeklinde bir gündem yok şu anda" şeklinde konuştu.

Nükleer Santral İhalesi ile ilgili TETAŞ kararının Bakanlar Kurulu'na sunulup sunulmadığının sorulması üzerine Bakan Güler, "Hayır daha sunulmadı. Arkadaşlarımız değerlendirmeleri sürdürüyorlar" dedi. T

ek teklif veren firma olan Rus-Türk konsorsiyumunun düşürdüğü yeni fiyat teklifinin değerlendirilip değerlendirilmediğinin sorulması üzerine de Güler, "Arkadaşlarımızın çalışmalarına hiçbir şekilde karışmadan, çalışmalarını sürdürüyorlar. Komisyonumuzun tamamen takdirinde olan bir çalışma" diye konuştu.

Açığa alınan EÜAŞ Genel Müdürü Sefer Bütün ile ilgili bir gelişme olup olmadığı sorusuna Güler, "Hayır onda bir şey yok zaten. Normal çalışmanın seyri içinde böyle bir yol izlendi" yanıtını verdi.

Güler, 'Vatandaşlar doğalgaz fiyatında yapılan indirimden sonra elektrik fiyatlarında da bir indirim beklemeli mi?" şeklindeki soru üzerine, "Bu kararı biz vermiyoruz. Şu anda da böyle bir, herhangi bir şekilde kararımız yok" dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri