Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'nin elektrikli 'Devrim'i geliyor

09.11.2009 11:42
İki Türk, 3 elektrikli oto üretecek, dünya devlerine meydan okuyacak...

Dünyaca ünlü tasarımcı Murat Günak'ın Mindset projesinden, üç yeni elektrikli model doğdu. Küçük, orta ve hafif ticari araç sınıfında yer alan araçlar 2010'da vitrine çıkacak.

Otomobilde Türk markası nihayet gerçek oluyor. Tasarımından finansmanına, üretiminden pazarlamasına yüzde 100 Türk olan elektrikli otomobiller, 2011 yılında yollara çıkacak.

Küçük, orta ve küçük hafif ticari araç sınıflarında yer alan bu araçlar, halkın ulaşabileceği fiyatlarla satılacak. Bu büyük projeyi hayata geçirecekler ise dünyaca ünlü Türk tasarımcı Murat Günak ile Türkiye'nin Bill Gates'i olarak tanınan Alphan Manas.

İşbirliklerini 'yaratıcı ortaklık' olarak adlandıran bu ikiliye, işdünyası, mühendislik ve otomotiv yan sanayi gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren 8 Türk girişimci de destek veriyor.

Günak ve Manas'ın hedefi dünya otomotiv devlerinden önce, seri üretim ilk elektrikli otomobilleri yollara çıkarmak. Kuralların yeniden yazıldığı dünya otomotivinde, Türkiye'nin başrolü oynamasını sağlayacak elektrikli araç projesinin detaylarını öğrenmek için Murat Günak ve Alphan Manas'la İstanbul'da bir araya geldik. Günak ve Manas'la projenin hedefleri, teknik detayları ve finansmanıyla ilgili konuştuk.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aracı kullanmasının ardından Mindset projesinde gelinen son noktayı anlatır mısınız?

Günak: Mindset projesini tamamen unutmanızı istiyorum. Bugün anlatacaklarımızın Mindset'le ilgisi yok. Mindset, fiyatı 60 bin Euro civarında olan, üst sınıf bir otomobil.

Biz bu araçla hem hükümete hem de dünya kamuoyuna, elektrikli araçta neler yapabileceğimizi gösterdik. Şimdi halkın ulaşılabileceği maliyette 3 farklı elektrikli araçtan oluşan bir proje üzerinde çalışıyoruz.

FİYAT 15 BİN EURO

Bu araçları ilk ne zaman göreceğiz. Fiyatları ne kadar olacak?

Günak: Başbakan Tayyip Erdoğan'ın aracı kullanmasının hemen ardından çalışmalara başladık. Asıl projede 3 kişilik bir küçük otomobil, 4 kapılı bir aile otomobili ve küçük hafif ticari araç bulunuyor.

B sınıfındaki küçük aracın yaklaşık 15 bin euro, aile otomobilin fiyatının ise 30 bin euro olması için çalışıyoruz. Araçların prototipleri 2010'da ortaya çıkacak. Piyasaya ise 2011'de sunmak istiyoruz.

Tasarım çalışmalarında önemli yol katettik. Bu araçlar, yaşam stili yaratacak. İnsanların zevkle ve eğlenerek kullanacakları araçlar olacak.

Bugün Apple (Macintosh) bilgisayar dünyasında nasıl farklı ve eğlenceli bir yere sahipse biz de aynen öyle olmak istiyoruz. Diğer taraftan Swatch nasıl pahalı saatlerin arasından sıyrılıp, düşük maliyetle dikkat çekici modeller yaptıysa, biz onu da yapmak istiyoruz.

 Projenin finansmanını nasıl sağlayacaksınız?

Manas: 5 milyon dolarlık yatırımla prototipleri oluşturup, otomobilleri seri üretime hazır hale getireceğiz. Bu noktadan sonra seri üretim için büyük finansman gerekiyor.

Bunun için Türkiye'de otomotiv sektörünün alışık olmadığı farklı bir yatırım modeli deneyeceğiz. Bu konuda çok tecrübem var. Borsada girişimci şirket olarak halka açılacağız.

Bu sayede emeklilik fonların desteğini alabiliriz. Yatırım için işadamlarına ayağına gidip para istemeyeceğiz. Kapılarımız açık ama böyle bir beklentimiz yok.

Dev markalar da, elektrikli araç konusunda çalışmalar yürütüyor. Onlarla rekabet etmek kolay değil. Bu konuda nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz?

Günak: Şu anda hiçbir firma elektrikli araç konusunda birbirinden önde ya da geride değil. Herkes eşit şartlara sahip. Geçmişiniz, altyapınız ne kadar kuvvetli olsa da, eletrikli araçta yüzde 70 dışarı bağımlısınız.

Bu araçların parçalarının çoğunu dışarıdan almak zorundasınız. Bu bize bir avantaj sağlıyor. Büyük küçük herkes elektrikli araç konusunda aynı süpermarketten alışveriş yapıyor ve yapacak.

Dev firmalar ellerindeki güce bağlı olarak kendi marketlerini kullanıyordu. Bunun nedeni, elektrikli araç teknolojisinde dünyada çok fazla sayıda firma yok. Belli başlı firmaların sayısı belli.

Dolayısıyla hiç kimseyle rekabet konusunda sorunumuz yok.

Türkiye'nin kendisine ait bir otomobil markası olmaması hep eleştirildi. Nihayet, bu kompleksimizi üzerimizden atacağız. Otomobilin ismi konusunda bir çalışma var mı?

Günak: Otomobillerin ismi ne olursa olsun, herkes bunun Türk malı olduğunu bilecek. Manas: Elektrikli otomobil teknolojisi konusunda çalışan, daha önce yola çıkmış firmalar var.

Dolayısıyla biz her türlü gelişmeden, bu işi yapan firmalardan yararlanacağız. Baştan yaratma gibi bir kaygımız yok. Zaten şu anda da hali hazırda Türk firmalar da var. Onların desteğini de alıyoruz.

Bazı eleştiriler var. Projenizi Devrim ve İmza'ya benzetiyorlar. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Manas: Devrim ve İmza'ya benzetmek yanlış. Bazıları projemizin, Devrim'in çıktığı tarih olan 29 Ekim'de üretilmesi gerektiğini söylüyor.

Devrim, kısıtlı bir süre verildiği için aksilikler yaşanan bir projeydi. İmza ise sadece bir prototipti. Herkesin yakın bir zamanda şahit olacağı bir projenin peşindeyiz.

Projemiz ikisine de benzemiyor.

Estée Lauder'in patronuyla hidrojenli aracı araştırmış

Türkiye'nin Bill Gates'i Manas, Estee Lauder'in patronuyla hidrojenli araç üretmek için ABD'de araştırmalar yapmış. Pininfarina ile bile görüşmüş

Deniz Taksi, İddaa, OGS ve Bilyoner.com gibi projelerle adınızı duyurdunuz. Son olarak ise Eclips uçak markasını satın almaya çalıştınız.

Bu projede Murat Günak'la bir araya geldiniz. Bu yaratıcı ortaklığı anlatır mısınız?

Manas: Günak projelerin başında. Ben ise daha önceki tecrübelerimi kullanarak işin altyapısını, finansmanını çözeceğim.

Hayalimde hep uçaklar ve otomobiller vardı. Uçak projem olmadı ama otomobili başaracağız. Zamanında Estee Lauder'in sahibi Ronald Lauder ile beraber Hidrojenli Araba üretmek için Amerika'da 3-4 firmayı satın almak için gezmiş ve İtalyan Pininfarina ile de konuşmuştum. Neler yapılması gerektiğini çok iyi biliyorum.

İHRAÇ EDİLECEK

Ama ikimizin en büyük hedefi elektrikli otomobiller konusunda hergün bir açıklama yapan büyük otomotiv üreticilerinden daha önce ilk olarak Türk malı elektrikli otomobilleri piyasa sunmak.

Amacımız sadece Türkiye ve çevre ülkeler değil. Tüm dünyayı hedefliyoruz. Müzelik otomobil yapmayacağız.

'Herkes elektrikli araçlardan söz ediyor, yapabilen çok az'

Otomotiv dünyasında elektrikli araçların yerini nasıl görüyorsunuz?

Manas: Otomotivin geleceği artık elektrikli otomobillerde. Kısa bir süre önce hibrid otolardan, hidrojene geçileceği ve elektrikli otonun bu süreçte sadece kısa bir geçiş olacağı düşünülüyordu.

Şimdi ise sadece pil teknolojisi için yılda 1 milyar dolar Ar-Ge yatırımı yapıyor. Otomotiv dünyasında bir panik havası hakim. Herkes elektrikli araçtan söz ediyor ama ortada bir şey yok. Yapabilenlerin sayısı çok az.

Cari açık varken destek istemek ayıp

Elektrikli araç üretimi için devletten beklentileriniz nedir?

Manas: Devletten parasal destek beklemiyoruz. Zaten 50 milyar dolarlık cari açığın olduğu bir dönemde böyle bir destek beklemek haksızlık olur. Tek beklentimiz dünyada elektrikli araçlara yönelik verilen teşviklerin bize de verilmesi.

O da vergi desteği ve elektriği şarj etme noktalarında ayrı bir sayaç koyarak, farklı tariflendirme yapmaları. Bu sadece bizim için değil, eletrikli araç üretecek herkes için geçerli olmalı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz'ın projeye büyük katkılarını görüyoruz.

Otomobilin ismi belli değil

Günak, isim konusunda çalıştıklarını belirterek, "İsmi ne olursa olsun, herkes bunun Türk malı olduğunu bilecek" dedi.

Otomotiv dünyası yakından tanıyor

9 Ağustos 1957 İstanbul doğumlu olan Murat Günak, Almanya'da Kassel Sanat Akademisinde tasarım eğitimi aldı ve ardından Londra'daki Royal College of Art'da otomotiv tasarımı alanında yüksek lisans derecesini aldı.

Günak, Mercedes 190 serisinin devamı olan C Sınıfının tasarımı ile çıkışını yaptı. Günak, Mercedes SLK'nın birinci jenerasyonundan sorumluydu.

Maybach, SLR ve CLS modellerinin geliştirilmesinde de etkin rol sahibi oldu. PSA grubunda Peugeot 206, 307 ve 607 modellerinin tasarımlarında da görev aldı.

Şimdi kendi otolarını çiziyor

Günak, VW'da Tasarım Bölümü Başkanlığı görevinde Bentley, Skoda, Seat, Audi gibi markalardan da sorumlu olarak çalıştı. Ayrıldıktan sonra kendi işini kurdu.

Swatch ve Apple'ı örnek aldılar

Günak: "Apple bilgisayar dünyasında nasıl farklı bir yere sahipse, Swatch pahalı saatlerin arasından nasıl sıyrıldıysa, biz de onu yapmak istiyoruz."

Sabah

Bu haber toplam 2654 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri