Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Elektrikte düşüş bekleniyor

08 Eylül 2008 / 16:23
Hilmi Güler, maliyet bazlı fiyatlandırma sistemine geçiş sürecinde yapılan düzenlemenin, elektriğe çifte zam anlamına gelmediğini belirtti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, maliyet bazlı fiyatlandırma sistemine geçiş sürecinde yapılan düzenlemenin, elektriğe çifte zam anlamına gelmediğini belirterek, "Piyasa koşullarının maliyetleri azaltacak şekilde gelişmesi halinde, elektrik fiyatlarında bir ucuzlama da olabilecek" dedi.


MHP Karaman Milletvekili Hasan Çalış'ın soru önergesine yazılı yanıt veren Güler, alım fiyatları ve dolar kurundaki değişimlerin, doğalgaz toptan satış fiyatlarını etkilediğine işaret ederek "Petrol fiyatlarındaki değişimin alım fiyatlarına etkisi, formül yapılarına göre, değişimi izleyen 3, 6, 9 aylık süreçlerde ortaya çıkmakta ve dolayısıyla petrol fiyatlarındaki artışlar ve düşüşler doğalgaz fiyatlarına gecikmeli olarak yansımaktadır" dedi.


Doğalgazı, konut ve sanayi sektöründe, fiyatı, temizliği, kullanım kolaylığı ve verimliliği itibarıyla, "en avantajlı yakıt" olarak tanımlayan Güler, doğalgazın fuel oil, LPG, kalorifer yakıtı ve motorine göre daha ucuz olduğunu da vurguladı.


Güler, BOTAŞ'ın Haziran 2008'de uyguladığı doğalgaz toptan satış fiyatı ile alternatif yakıt fiyatları birim enerji bazında kıyaslandığında; fuel oilin doğalgaza göre yüzde 113, LPG'nin yüzde 341, kalorifer yakıtının yüzde 202, motorinin yüzde 338 oranında daha pahalı olduğunu bildirdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 860 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri