Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Elimdeki dilekçe Dengir Fırat'a ait

25 Eylül 2008 / 14:56
Günlerdir süren polemikte AK Parti'li Mehmet Fırat ile CHP'li Kılıçdaroğlu, Meclis'te tartışıyor
Benim söyledikleri hep doğru çıktı. Şimdi soruyorum; Kim müfteridir? Kim değildir? Sizlerin takdirine bırakıyorum...

- Olayın ortaya çıkmasını isteyen Fırat ama bua dam Başbakanlık iki müfettişi tarafından aklandı. Fırat bu arkadaşımız görevini kötüye kullanmaktan dolyı mahkemeye verdi.

- Sayın Mir Mehmet Fırat sıradan bir politikacı değildir. AKp'nin ikinci adamıdır. Fırat bu dilekçeyi, Ukrayna Hükümeti'nin TC Gümrük İdaresine yazı yazıyor. Menas DışTicaret'in gönderdiği faturaların sahte olacağına dikkat çekiyor. Dİlekçeden sonra sayın Fırat, Başbaaknlık teftiş Kurulu'na dilekçe yazıyor ve ihbarda bulunuyor...

- İlk iddiayı dile getimesi için söz 5 dakikalığına CHP Kılıçdaroğlu'nda: Yaşamım boyunca kimseye iftira atmadım. Sözyledğpim herşey mutlaka bir iddiaya bağldır. Şaban Dişli olayını dile getiridğimde bana iftira atıyorlar dendi. Aynısı Deniz Feneri olayın da denildi. Dava gittikçe büyüyor. Değerli basın mensupları sölediğim her şey doğrudur, iftira atmadım...

- Fırat'tan sonra söz alan Kılıçdaroğlu da bu toplantı düello değil. bu toplantıda siyasetin ahlakı egemen kılmasnı göreceğiz dedi.

- Fırat, Dündar'a ve Kılıçdaroğlu'na teşekkür ettikten sonra şunları söyledi: Biz düello yapmıyoruz. Biz siyasetçiyiz. Bu adabın dışına çıkmayacağız.

- Ve tarihi tartışma başladı. Uğur Dündar konuluşor. Dündar iki siyasetçinin siyasi etk sınırtlarını zorlamayacağına inandığını söyledi. Dündar tartışmanın iddia edilen sorular çerçevesinde olacağını ve dışarıdan soru almayacağını söyledi.

- Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat da salona geldi. Fırat ile Kılıçdaroğluy arasında soğuk bir tokalaşma yapıldı.

- Uğur Dündar, tartışmayı izlemek isteyen millettvekillerinin salondan çıkmasını istedi ama vekiller Dündar'ın be isteğine, Burası Meclis. Çıkmayacağız" diye cevap verdi.- Kılıçdaroğlu ve Dündar önlerine verilmek istenen sukarı reddettiler..

- Kılıçdaroğlu şu anda tartışmanın yapılacağı salaona geldi ve oturumu yönetecek Uğur Dündar'ın sağına oturdu.

- Tartışmayı yönetecek olan gazeteci Uğur Dündar tartışamada iddia makamı olan Kemal Kılıçdaroğlu'na söz vereceğini açıkladı. Dündar süre konusunda ise eşit olunacağını sözlerine ekledi...

- Saat 14.30'da başlayacak olan tartışma öncesi Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın makamına davet ettiği Dengir Mir Mehmet Fırat ile Kemal Kılıçdaroğlu ikilisinden, Toptan'ın makamından ilk ayrılan CHP'li Kılıçdaroğlu oldu. Kılıçdaroğlu herhangi bir açıklama yapmadan, tartışmanın yapılacağı salona doğru yöneldi...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Fırat
Kendisi 'Bay müfteri'dir

*Televizyonda tartışmaya çağırdım. Önce bu çağrıya yanıt verdi, sonra gelmedi. Televizyon kanalına gittiğimde, yetkililer Kılıçdaroğlu ile en son saat 15.00'de görüştüklerini, Baykal'la görüştükten sonra gelip gelmeyeceğine karar vereceğini belirttiğini, ancak o saatten sonra Kılıçdaroğlu'na ulaşılamadığını söylediler.

* TBMM'de basın toplantısı yapacakmışız beyefendiyle ve kozumuzu paylaşacakmışız. Bu aptalca bir şey. Bu kaçmanın başka bir adı, bu korkaklık. Sayın Kılıçdaroğlu'nu buradan bir kez daha müfteri ilan ediyorum.

* Artık Kılıçdaroğlu soyadını hiç kullanmayacağım. Zaten daha önce soyadını değiştirmişti, bir kez ben değiştiriyorum. Bundan sonra 'Bay Müfteri' dediğim zaman Türk halkı Sayın Kılıçdaroğlu'nu andığımı bilecektir.

* Hayali ihracat iddiasıyla hakkımda evrak düzenleyen kişi 2007'de CHP'den Diyarbakır aday adayı oldu, aday gösterilmedi.

* Uyuşturucu iddiasıyla ilgili olarak elimde belge var. Eylül 2007 tarihinde ben artık o şirketin ortağı değilim. Kaldı ki ben 1999 yılından itibaren de hiç bir zaman yönetiminde olmadım. Ortaklıktan ayrıldığım şirketle ilgili kaçakçılık iddialarına verdiğim yanıt, şeref sözü verdikleri halde Milliyet gazetesinde yayımlanmadı. Vatan ise haberi çarpıtarak verdi.

* (Kılıçdaroğlu'nun randevu vermesi sonrası) Uğur Bey davet ederse hay hay, ben hazırım. Yeter ki canlı ve televizyon programı olsun. Benimle ilgili bu iki iddiayı bitirelim. İspatlarsa ben istifa edeceğim. Eğer ispatlayamazsa müfteridir.

Baykal'a sorular ...

"BAYKAL servetimi yasaklı dönemde avukatlık kazancımla elde ettim diyor. Bir kez daha soruyorum:

* Ne zaman avukatlığı bıraktınız?

* Kaç kez vergi beyanı yaptınız?

* Bu vergi beyannamesinde ne kadar gelir beyan ettiniz?

* 17 Şubat - 26 Mayıs 2000 tarihinde 71 milyar 600 milyon TL karşılığı 10 bin 800 lot İş Bankası hissesi alınmış. Kendi, eşi ve çocukları adına alabilir. İki kişiyi çıkaramıyorum. Bunlardan biri daha sonra İş Bankası Yönetim Kurulu'na CHP kontenjanından atanan bir vatandaşın şoförü Cemal Kantaş. Diğeri avukat olan eşinin sekreteri Sevgi Alyanak. Bu hukuka uygun mu?"

Kılıçdaroğlu: O da 'Sayın Baron'dur

* Politikacılar, topluma örnek olmak durumundadırlar. Sayın Baron konuşurken, beyni ve ağzı ile adeta küfür ve hakarete koşullanmış durumda. Küfür ve hakaret, zavallılığın, çaresizliğin, paniğin bir göstergesidir. ('Uyuşturucu baronu mu' sorusuna 'Baron sözcüğünü kullandım ancak yorum yapmadım' yanıtını verdi.)

* Sayın Başbakan ve Fırat'a sorular sormuştum. Soruların yanıtını aldıktan sonra kendisiyle tartışmaya hazır olduğumu belirtmiştim. Kendisi ilk iki soruma kendince yanıt verdi. Benim için yeterli değil.

* Ancak üçüncü soruma yanıt alamadım. Tekrar soruyorum. Sizin iftira attığınızı Sayın Başbakanın yani Sayın Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla kanıtlarsam ne yapacaksınız? Televizyona çıkıp 'ben bir müfteriyim' diye açıklama yapacak mısınız?

* Çarşamba gününe kadar yanıt gelmezse, Sayın Dengir Mir Mehmet Fırat'ı Perşembe günü (yarın) saat 14.30'da Meclis basın bürosunda Uğur Dündar'ın yöneteceği canlı yayında bekleyeceğim. Yüreği yetiyorsa gelir bu sorularıma yanıt verir.

* Gelirse tartışacağız, belgeleri göstereceğim. Gelmezse o belgeler yine, ne zaman olur bilemem, açıklanacak. Ben istiyorum ki belgeler karşısında yüzünün alacağı şekli bütün herkes görsün.

* Meclis'teki tartışmaya 'aptalca' demiş. Küfrü alışkanlık haline getirdiği için yadırgamadım. Milletin meclisinde toplantı nasıl aptalca olur.

* Tunceli'de oturan annem ve ablam telefonda "Siz Ermeni misiniz" diye taciz ediliyor. Annemi, ailemi rahat bırakın.

Erdoğan'a sorular

CHP'Lİ Kılıçdaroğlu, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Erdoğan'a Fırat ile ilgili sorular yöneltmiş, soruların yanıtını istemişti. İşte Fırat'ı kızdıran sorular:

* Fırat'ın en büyük ortağı olduğu MENAS'ın ürünlerini yurtdışına götüren TIR'da 89 kilo eroin yakalandı mı, yakalanmadı mı?

* Fırat'ın en büyük ortağı olduğu MENAS şirketi, hayali ihracat yaptı mı, yapmadı mı?

* Fırat'ın iftira attığını sizin imzanızla kanıtlarsam, Fırat'ı partideki görevinden alacak mısınız? İftiracılığı kanıtlanırsa 'ben şerefsiz bir müfteriyim' diye açıklama yapmasını isteyecek misiniz?
CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu

Ayrıntılar gelecek...
Bu haber toplam 1036 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri