Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sporda Büyük Skandal

02.07.2009 11:53
Türk atletizminin uluslararası arenalardaki en büyük madalya kozu olan Elvan Abeylegesse, İtalya’da spor yaşantısını noktalamanın eşiğinden döndü..
Türk atletizminin uluslararası arenalardaki en büyük madalya kozu, olimpiyatın çifte gümüş madalyalı yıldızı Elvan Abeylegesse, İtalya’da spor yaşantısını noktalamanın eşiğinden döndü

Türk sporunun elit bir sporcusuna verdiği değerin (!) en güzel örneğini İtalya’da yapılan Akdeniz Oyunları’nda olimpiyatın çifte gümüş madalyalı atleti Elvan Abeylegesse yaşadı ve spor hayatını noktalama kararından son anda döndü.

Ağustos ayında Berlin’de yapılacak Dünya Şampiyonası’na hazırlandığı Erzurum’dan Türkiye’ye altın madalya kazandırma uğruna programını bozarak antrenörü ile birlikte Pescara’ya giden milli atlet iki günlük süre içinde spor yaşantısının en kâbus dolu saatlerini yaşadı.

Bayanlar 10 bin metrede mücadele eden Elvan’ın “işkence saatleri” yarış öncesi sporcu köyünde başladı. Kafileye tahsis edilen özel araçlar varken milli atlet yaklaşık bir saat güneşin altında köyden yarış alanına gitmek için beklemek zorunda kaldı. Sıkıntılı bir yolculuğun ardından antrenörü ile birlikte stada ulaşan ve üç kişilik yarışta altın madalyayı boynuna takan Elvan, yarış sonrası kontrol için doping odasına alındı.

Baygınlık geçirdi
Türk kafilesinden hiçbir yetkilinin bulunmadığı ve yöneticilik açısından soruşturma açılması gereken bir süreç yaşayan milli atletten önce kurallara aykırı olarak 200 mililitre kan alındı. Zaten zayıf bir bünyeye sahip olan Elvan, yarışta kaybettiği 1 kilo yakın sıvının ardından 25 yerine 200 millilitre kan verince kendini kaybetti ve bayıldı.

Odada bulunan sağlık görevlileri uzun süre milli atleti kendine getirmeye çalıştılar. İdrar tahliline gireceği için kendisine uzatılan sıvı içecekleri de kabul edemeyen Elvan bu süre içinde oldukça bitkin düştü.

Bu sıkıntılı süreçte Elvan’ın yanındaki tek kişi olan Ukraynalı antrenörü Nikolay Kolodyeyev yaşananlardan kafiledeki ilgisiz yetkililerin sorumlu olduğunu söylerken, gözyaşları içinde gece 01.00’de köye dönmeye çalışan Elvan’ın bir kaç kez kendisine atletizmi bırakmayı düşündüğünü söyledi.

Ukraynalı hocanın başvurusu üzerine olaydan haberdar olduklarını belirten IAAF Doping Bölümü Başkan Yardımcısı Thomas Capdeville uygulamanın 25 mililitre kan üzerinden yapıldığını Elvan’dan 8 kat fazla kan alınmış olduğunu belirtti. Capdevcille, belgenin kendilerine ulaşması halinde organizasyonu üstlenen İtalya’ya çok ciddi bir uyarı yazısı gördeceklerini açıkladı.

Bu haber toplam 1228 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri