Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emekli maaşı 500 lira artacak

16.10.2009 10:41
Emeklilere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan müjdeli haber var.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakını Ömer Dinçer'in farklı uygulamalar nedeniyle emekli aylıkları arasında oluşan dengesizliği gidermeye yönelik çalışması başlatıldığını açkılaması emeklileri umutlandırdı. Emekli aylıklarının tüm emekliler için eşitlenmesini içeren çalışma, ile çalışma ve prim ödeme koşullarını eşit düzeyde gerçekleştiren kişiler arasındaki aylık farklılığının giderilmesi üzerinde duruluyor.

İKİ KATI ALACAKTIM

SGK’nın yapacağı çalışma gerekçesi ve maliyetiyle Bakan Ömer Dinçer’e sunulacak. Çalışmaya nihai şeklin verilmesiyle konu Bakanlar Kurulu gündemine getirilecek. Türkiye İşçi Emekliler Derneği (TİED), Genel Eğitim ve Teşkilatlanma Sekreteri Enver Ağcakale, 17 yıldır beklenen intibak yasasının bir an önce çıkarılarak emeklilerin mağduriyetinin giderilmesini istedi. İntibakları yapılmadığı için 2000 öncesi emeklilerin aylıklarının bugünkü aylıklara göre son derece düşük kaldığını vurgulayan Ağcakale, şunları söyledi: “7 bin 239 gün tavan prim ödeyip 25 yıl çalıştıktan sonra 1996’da emekli oldum ve halen 779 lira aylık alıyorum. Aynı çalışma ve prim ödeme koşullarıyla bugün emekli olsam bin 695 lira aylık alacağımı öğrenince şoke oldum. Bu büyük haksızlık. Bu haksızlığın giderilmesini Bakan Dinçer’den bekliyorum” dedi.

300-500 LİRA ARTAR

Memur-Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) Başkanı Hamdi Öz de, refah payının ödenmesini sağlayacak ve emekliler arasındaki maaş farkını ortadan kaldıracak İntibak Yasası’nın çıkartılması için mahkemeye başvurduklarını hatırlattı. Mahkemenin 21 Ekim’de başlayacağını ifade eden Öz, ardından 22 Ekim’de Bakan Dinçer’le konuyu görüşeceklerini söyledi. Başkan Hamdi Öz, Ankara İş Mahkemesi’nde açılan dava emeklilerin lehine sonuçlanırsa maaşlarda en az 300 ile 500 lira arasında artışın gündeme geleceğini savundu.

BAKANA YANLIŞ BİLGİ VERİLİYOR

Hamdi Öz, Bakan Dinçer’le yapacakları görüşmede ayrıca bürokratları şikayet edeceğini söyledi. Öz, “Bürokratlar bakana yanlış bilgi veriyor. Elimde bazı belgeler var. Bunu Sayın Bakan’la paylaşacağım. Böylece gerçekler de gün ışığına çıkacak” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 4792 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri