Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demirel ve Erbakan'a da suç duyurusu

07.08.2010 00:40
Emekli Koramiral Atilla Kıyat'ın konuştu, kayıp yakınları iki dönemin başbakanları için suç duyurusundu bulundu.

Emekli Koramiral Atilla Kıyat'ın "Faili meçhuller devlet politikasıydı" sözleri üzerine kayıp aileleri, aralarında Demirel, Çiller, Erbakan, Ağar, Güreş ve Karadayı'nın da bulunduğu 20'yi aşkın kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD), Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon ve Yakınları Kaybedilenler Derneği (YAKAY- DER), emekli Koramiral Atilla Kıyat'ın "Faili meçhuller devlet politikasıydı" sözleri üzerine 90'ların siyasi ve askeri yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sultanahmet Adliyesi önünde bir araya gelen aileler adına basın açıklamasını Göran Demir'in kardeşi Velat Demir okudu. Demir, açıklamada şunları söyledi: "Bizler, yıllardır yakınlarımızı gözaltına kaybedenlerin, infaz edenlerin onların hayatlarını korumakla yükümlü olan devletin güvenlik güçleri olduğunu söyledik. Yıllardır evlatlarımızı, eşlerimizi, kardeşlerimizi, anne babalarımızı kaybeden, katledenlerin emir-komuta zinciri içerisinde harekete ettiğini söyledik. Yıllardır, gözaltında kaybetmelerin, faili meçhullerin bir devlet politikası olarak uygulandığını söyledik. Bunları söylediğimiz için devletin güvenlik güçlerine iftira eden, vatan hainleri olarak ilan edildik. Şimdi bizim söylediklerimizi Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) mensupları, devletin bakanları söylüyorlar."

MEHMET AĞAR'DAN İSMET SEZGİN'E

Demir, Kıyat'ın açıklamalarının ardından 20 aile olarak suç duyurusunda bulundukları isimleri sıraladı:

"Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Necmettin Erbakan, Doğan Güreş, İsmail Hakkı Karadayı, Hayri Kozakçıoğlu, Necati Çetinkaya, Ünal Erkan, Necati Bilican, Teoman Koman, Aydın İlter, Fikret Özden Boztepe, Abdülkadir Aksu, Murat Başesgioğlu, Mehmet Ağar, Meral Akşener, Nahit Menteşe, Mehmet Gazioğlu, İsmet Sezgin ve ilgili tüm kişiler..."

KRAL ÇIPLAK

Açıklamanın ardından İHD İstanbul Şube Başkanı avukatlar Abdülbaki Boğa, Leman Yurtsever ve aileler, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Adliye çıkışında Boğa, şu açıklamayı yaptı:

"Kral çıplak. Kıyat'ın gerçekleri saklamaya vicdanı ele vermedi. Kıyat, bugüne kadar çektiğimiz acılarımızın, yaralarımızın devlet politikası olduğunu söyledi. Bugün hiçbir şey olmamış gibi vicdan adına insanlık adına hiçbir nüve taşımıyormuş gibi evlerinde oturmaları ve sokaklara dökülmüş faili meçhul cinayetlerle öldürülenlerin yakınları olarak ancak adil bir yargılama ile çözülebileceğine inanıyoruz. Dolayısıyla bizim talebimizi yargılama makamlarının suç duyurusunda bulunduğumuz kişiler hakkında soruşturma başlatılmasını istiyoruz."

Bu haber toplam 1372 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri