Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vur Vur İnlesin Genelkurmay Dinlesin!

09.10.2010 18:51
Türkiye'nin çeşitli illerinden Ankara'ya gelen Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği üyesi bir grup, eylem yaptı.

Emekli astsubaylar emekli maaşlarının yükseltilmesi için Abdi İpekçi Parkı'nda eylem yaptı. Özlük haklarının iyileştirilmesini isteyen grup, subayların emekli olduğunda aldığı hakların kendilerine de verilmesini istedi.

Özlük haklarının iyileştirilmesini isteyen grup, subayların emekli olduğunda aldığı hakların kendilerine de verilmesini istedi.

Türkiye'nin çeşitli illerinde gelen yaklaşık 5 bin kişi Kızılay Toros Sokak'ta toplandı. "Vur vur inlesin Genelkurmay dinlesin" şeklinde slogan atan grup, ellerinde Türk bayraklarıyla buradan Abdi İpekçi Parkı'na yürüdü. Eylem öncesinde grup üyeleri şehitler için saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı okudu.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği adına açıklamayı emekli Astsubay Kıdemli Başçavuş Mustafa Erol yaptı.

SABRIMIZIN SONUNA GELDİK

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Genel Başkanı Mustafa Erol, ''Özlük haklarımızın iyileştirilmesine yönelik verilen sözler tutulur umuduyla bugüne kadar olağanüstü gayret gösterdik. Her şeyin bir sonu olduğu gibi sabrımızın ve iyi niyetimizin sonuna geldik'' dedi.

Bu sorunlarına ilişkin kendilerine çeşitli sözler verildiğini bildiren Erol, ''Özlük haklarımızın iyileştirilmesine yönelik verilen sözler tutulur umuduyla bugüne kadar olağanüstü gayret gösterdik. Her şeyin bir sonu olduğu gibi sabrımızın ve iyi niyetimizin sonuna geldik'' diye konuştu.
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline ekonomik sıkıntılarının giderilmesi için bazı tazminatlar verildiğini söyleyen Erol, ''Subaylar emekli olduklarında maaşları yüzde 5 kesilmekte ve sıkıntı yaşamamaktadır, ancak astsubayların emekli olduklarında maaşları yüzde 45 azalıyor. Bu durum adalet ve hakkaniyet ölçüsüne uymadığı gibi emekli astsubayları da açlığa mahkum etmiştir'' diye konuştu.

AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİK

Astsubayların çok az bir kısmının devlet memurluğundan birinci derecede emekli olduğunu ifade eden Erol, büyük bölümünün ikinci dereceden emekli olduğunu ve bu iki derece arasındaki maaş farkının 400 lira olduğunu söyledi. Bu konuda düzenleme yapılmasını isteyen Erol, tazminat alamayan emekli devlet memurlarına ödenen 100 liralık tutarın emekli astsubayların maaşlarına da yansıtılmasını talep etti.
Astsubayların Ordu Yardımlaşma Kurumunda (OYAK) temsil edilmemesini de eleştiren Erol, dernek olarak bu kurum aleyhinde AİHM'de açtıkları davanın devam ettiğini anımsattı.

RÜTBEYE GÖRE SAĞLIK HİZMETİ

Askeri hastanelerde, başvuranların rütbesine göre A ve B polikliniği ayrımı yapıldığını da ileri süren Erol, şunları söyledi:

''Bu ayrım kaldırılmalıdır. Hastanın rütbesi olmaz. Yüksek rütbeli hastaya uzman, kariyer sahibi doktorlarca anında müdahale ettirilirken, emekli ve küçük rütbelilere ayrımcı davranılması vicdanları rahatsız edici bir durumdur.

ÖZLÜK HAKLARINDA TALİ UNSUR

Ayrıca eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Balıkesir'de yaptığı bir konuşmada, 'TSK'da subay ve astsubay asli unsurdur. Bu iki asli unsur aynı önem derecesine sahiptir' diyor. Tabii ki 'Astsubaylar ordunun direğidir' diyemiyor. Özlük hakları yönünden aynı olmadıklarını da biliyor. Özlük haklarına gelince asli unsur, tali unsur oluyor.''

Bu haber toplam 1824 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri