Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emin Gürses'in Dediği mi Oldu?

11 Temmuz 2008 / 10:23
Teknik takibe takılan Ergenekoncu Sayın, "Beni alırlarsa içeri, Amerikan ve İsrail Büyükelçilikleri havaya uçar" dedi. ABD konsolosluğuna saldırı oldu...
Teknik takibe takılan konuşmasında Doç. Dr. Emin Gürses, “Beni alırlarsa içeriye, bilmiyorlar ki Amerikan ve İsrail Büyükelçiliklerini havaya uçurmak için bizimkiler her şeyi yapacak...”

İstinye'deki ABD Başkonsolosluğu'na yönelik saldırıya ilişkin ortaya atılan bir iddiaya göre Ergenekon soruşturması çerçevesinde tutuklanan Doç. Dr. Emin Gürses gözaltına alınmadan önceki telefon görüşmelerinde ABD ve İsrail Büyükelçiliği'ne yönelik bir saldırıdan bahsetti. 23 Ocak 2008 tarihinde Erman D. adına kayıtlı telefondan bir kişiyi arayan Gürses, gözaltına alınma ihtimaline karşı tehditler savurarak:

"Beni aradılar bugün. 'Hoca, seni almadılar mı içeriye?' diye... Alanın da.... almayanın da. Ama dedim beni alırlarsa içeriye, bilmiyorlar ki Amerikan ve İsrail Büyükelçiliklerini havaya uçurmak için bizimkiler her şeyi yapacak" diyor.

Gürses'in soruşturmada kendisine yöneltilen "Bizimkilerden kastınız kim?" sorusuna "Görüşmede gündemdeki olayların arkasında Amerika ve İsrail'in olduğu geçmişse bu şekilde sinirle söylenmiş sözlerim olabilir. Bizimkiler olarak kastedilen herhangi bir kimse yoktur" diye cevap verdi.

KOD ADI DARBE

Doç. Dr. Emin Gürses'in tehditler savurduğu, ABD ve İsrail Büyükelçiliği'ne saldırı planından bahsettiği telefon görüşmeleri, Ergenekon operasyonu ile ilgili birçok gizli bilgi ve belgeyi yayınlayan Zihni Çakır'ın 'Kod Adı Darbe' adlı kitabında da yer aldı. 'Girdap Operasyonu' çerçevesinde tutuklanarak cezaevine konulan Vatansever Kuvvetler Güç Birliği (VKGB) Derneği Genel Başkanı Taner Ünal'ın eski 'sağ kolu' olan Zihni Çakır, Kod Adı Darbe, Ergenekon'un Çöküşü 1 ve Ergenekon'un Çöküşü 2 adlı kitaplarında Ergenekon terör örgütü ile ilgili birçok gizli bilgi ve belge yayınladı.

Çakır, geçen Mayıs ayında Ergenekon Operasyonu'nu yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Öz'ün talimatıyla gözaltına alınmış, birkaç gün sonra da, "Kooperatif Kanunu'na muhalefet" suçlamasıyla Ankara 7'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nce tutuklanıp cezaevine gönderilmişti.

Kaynak:
Bu haber toplam 1658 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri