Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eminağaoğlu ve Kaçmaz'a destek

10.11.2009 16:03
Baykal, Adalet Bakanlığı'nın ihracını istediği Ağır Ceza Hâkimi Osman Kaçmaz ve YARSAV Başkanı Ömer Eminağaoğlu'na sahip çıktı.

Meclis'te partisinin grup toplantısında konuşan Baykal, gündemin tartışmalı konuları üzerinde durdu. Baykal, Kaçmaz ve Eminağoğlu'nun ihraç istemini eleştirdi. İhraçların arkasında yargı ile hesaplaşma anlayışı bulunduğunu iddia eden CHP lideri, "Dün ortaya çıkıyor ki Sincan'da bir hâkim var, Cumhurbaşkanı'nın haklı olarak dokunulmazlığı olmadığını, Cumhurbaşkanı'nın suç işlediği zaman yargılanabileceğini düşünerek bir hukuki mütalaa harekete geçmişti şimdi meslekten ihraç için Adalet Bakanlığı düğmeye basmıştır. Türkiye'de bir anayasal çatışma yaşanıyor. Türkiye'de yaşanan olay YARSAV olayı değildir, Sincan ağır ceza'daki olay değildir, Ergenekon'da üzerimde baskı var diyen, davadan çekilen hâkimin şahsi olayı değildir. Sistematik bir olay var, bu olay bir anayasal çatışma olayıdır. Bu olayın temelinde, hükümetin AKP'nin laikliğe karşı eylemlerin odak noktası olduğuna ilişkin Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karar var. Mahkeme bir tespit yaptı, dedi ki 'bu iktidar laikliğe karşı eylemlerin odağındadır'. Şimdi bunların ne anlama geldiği yavaş yavaş yaşanıyor” diye konuştu.

BAYKAL, BELGENİN PEŞİNDE

Konuşmasında “AK Parti ve Fethullah Gülen”i bitirme planına da değinen Baykal, şöyle konuştu: "Genelkurmay adına 2 gün önce açıklama yapıldı. '3 kez bu orijinal belgeyi istedik. Vermediler' diyorlar. Ciddi bir devlet düzeninde böyle bir şey olabilir mi? Bir davayı yürütme yetkisiyle etkin bir organ, devletin bir merciinde belge istiyor. O belge ona verilmiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Başbakan 'bunu uzatmayın' diyor. 'Adli Tıp rapor verdi' diyor. Ankara'da bir mahkeme bu davayı götürüyor. Mahkeme diyor ki 'bu belgeyi görüp inceleyeceğim.' Görmeden yetki veremezler buna hakları yok. Eğer böyleyse hak yok hukuk yok demektir. Akıl alır gibi değil."

Bu haber toplam 1112 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri