Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emine Ayna'dan kurşun gibi sözler

17.01.2010 20:12
BDP'nin İstanbul şöleni, yine olay sözlere sahne oldu. Birdal, Öcalan Kürtlerin lideridir derken Ayna yine ağır konuştu.

'Demokratik Çözüm Demokratik Türkiye' kampanyası çerçevesinde Demokrasi İçin Birlik Hareketi'nin 'Demokratik Çözüm İstanbul Şöleni' Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Mardin Milletvekili Emine Ayna, Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel ile bazı sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

DİYARBAKIR MİLLETVEKİLİ AKIN BİRDAL

Müzik dinletisinin sunulduğu şölende milletvekilleri katılımcılarla birlikte halaylar çekti.Hrant Dink'in de anıldığı toplantıda konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Başbakan Erdoğan'ın katılımı ile dün yapılan 2010 Kültür Başkenti kutlamalarına değinerek,"Kültür başkenti herkesin kendi kimliği ile yaşayabildiği bir kenttir.Kimsenin arkadan kurşun gelecek kaygısı ile yürümediği bir kenttir.Başbakan karanlığın havai fişek ile aydınlatmaya çalıştı.Böyle bir kültür başkenti olur mu?" diye konuştu.

BİRDAL: "ÖCALAN KÜRT HALKININ ÖNDERİDİR.BUNU YOK MU SAYACAK SINIZ?"

Gazetecilerin Öcalan'ın eylem kararına ilişkin sorular sorduğunu hatırlatan Birdal, "İnsan hakları herkes içindir.Herkes bu haklardan yararlanabilir.Öcalan da bir insan ama Kürt halkının da bir önderidir. Bunu yok mu sayacaksınız? Biz F tipine karşıyız. Yeni bir işkencehanedir F tipi cezaevi. Dağda eli silahlı gerillalar oldukça demokratik açılım adına laf edemezsiniz. Etseniz de palavra atarsınız."dedi.

"ERGENEKONUN CİNAYETLERİ..."

Bugün Ergenekon, TİT gibi yasadışı oluşumların tartışıldığını ifade eden BDP Milletvekili Birdal,"Devlet sırrı adına yapılmayan açıklamalar, Ergenekon'un yaptığı cinayetler, suikastlerdir." şeklinde konuştu.

MARDİN MİLLETVEKİLİ EMİNE AYNA

Birdal'ın ardından söz alan BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, Türkiye'de savaşa karşı çıkanların, Türkiye'de haklar sorunu olduğuna inanların, askeri vesayetten kurtulmuş bir anayasa isteyenlerin Demokrasi İçin Birlik Hareketi çatısı içinde biraraya geldiklerini vurguladı.

AYNA: "AKP TÜRKİYE'Yİ SİVİLLEŞTİRİYOR"

Türkiye'nin son yıllarda sivilleştiğine dikkat çeken Ayna,"Bu sivilleşmeyi de AKP yapıyor. AKP, ordu ile mücadele ediyorum adı altında ordunun vesayetindeki sistemi sivilleştiriyor. Ama faşizm, ırkıçılık ortadan kalkmıyor. Apoletlerden kurtarıyor ancak beyin aynı beyin... Demokratik Türkiye için zihniyet devrimi gerekiyor." dedi.

BAKAN ATALAY'A TEPKİ

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın 'Onlardan icazet alacak değiliz' sözlerine de sert tepki gösteren Ayna,"Atalay bunu söylüyor. Evet, var. Sizin Türkiye'deki bütün halkların icazetine ihtiyacınız var." diye konuştu.

"KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ HERŞEYİN KİLİT NOKTASIDIR"

Konuşmasını Kürt sorununa değinerek tamamlayan Ayna,"Kürt sorununun çözümü herşeyin kilit noktasıdır. Çünkü T.C. Devleti'nin faşizanlığına, eşitsizliğine isyan etme beceresini topyekün göstermiş bir halktır kürt halkı. Bu yüzden de devletin ırkçılığı karşısında tehdit olarak gördüğü bir halktır. Kürt sorununu çözerlerse diğer sorunlarda ortadan kalkacaktır."

 

Bu haber toplam 1206 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri