Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emniyetin şok terör raporu

26.06.2010 09:13
Emniyet son bir ayda artış gösteren terörün altında yatan nedeni ortaya çıkardı.

Emniyet İstihbarat'ın raporuna göre PKK, 1 Haziran'dan başlayarak referanduma kadar saldırıları yoğunlaştırma kararı aldı. Hedefte askerin yanı sıra polisin olduğunu tespit eden Emniyet, bütün birimleri alârma geçirdi.

AMAÇ GÜNDEMİ DEĞİŞTİRMEK

Türkiye, tarihinin en önemli reformlarından birini hayata geçirmeye hazırlanırken, artan terör olayları gündemi değiştirdi. Başta yargı reformu olmak üzere toplumun bütün kesimlerini ilgilendiren anayasa paketi, referandumdan önce terör engeliyle karşılaştı.

PKK'nın, 1 Haziran 2010 tarihi itibarıyla aldığı 'eylemsellik' kararının da anayasa değişikliğiyle ilgili olduğu ortaya çıktı. Emniyet İstihbarat, 12 Eylül 2010'da yapılacak referanduma doğru örgütün eylemleri tırmandıracağını rapor etti. Buna göre PKK, 1 Temmuz -10 Ağustos tarihleri arasında ses getirici bombalı saldırılar düzenlemeyi planlıyor.

EMNİYET ALARMA GEÇTİ

Gizli raporda, asker gibi ağır silahları bulunmadığından polisin hedefte olduğu vurgulanıyor. Söz konusu rapor üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü, bütün birimleri alarma geçirdi. 81 il emniyet müdürlüğüne 23 Haziran'da gönderilen çok gizli yazıda örgütün polise düzenlemeyi planladığı eylemler için uyarıda bulunuldu. Yazıda, örgütün devriye gezen polis ve servis araçları ile emniyet binalarına da bombalı saldırı planladığı belirtildi. Raporda, terör örgütünün polisi neden hedef seçtiği ise özetle şöyle açıklandı: Şehir merkezlerinde polis helikopter ve jet ile bomba gibi ağır silahları kullanamayacağı için terör örgütü bir eylem sonrasında daha az zayiatla kaçabileceğini hesaplıyor.

Raporda, 1 Temmuz-10 Ağustos tarihleri arasında eylemlerini tırmandırmayı hedefleyen örgütün polisin yanı sıra AK Parti binaları, doğalgaz boru hatları, tren yolları ile trafolara da bombalı saldırılar planladığı bildirildi. Terör örgütü PKK'nın hedef aldığı birimlerde güvenlik tedbirlerinin üst seviyeye çıkarılması istenirken, polis ekiplerinin şüpheli durumlara karşı daha dikkatli olması talimatı verildi. Çok gizli raporda istihbarat faaliyetlerine de ağırlık verilmesi istendi.

Bu arada, Halkalı'da 4 asker ve 17 yaşındaki Buse'nin ölümüne sebep olan bombalı saldırıyla ilgili adliyeye sevk edilen zanlılardan biri daha tutuklandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorguları tamamlanan 3 şüpheli, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Zanlılardan biri, 'terör örgütüne yardım ve yataklık etmek' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Saldırıyla ilgili tutuklu sayısı 4'e yükseldi. Aynı olayla ilgili önceki gün adliyeye sevk edilen 9 zanlıdan 3'ü aynı suçlamalarla tutuklanmıştı.

Zaman

Bu haber toplam 1058 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri