Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emniyet'ten Acil Uyarı

16.12.2009 09:39
Emniyetten Terör örgütü PKK'nın büyük şehirlerde başlattığı provokatif eylemlere ilişkin açıklama:

Terör örgütü PKK'nın büyük şehirlerde başlattığı provokatif eylemlerin, örgütün Türkiye yapılanması olan KCK/TM'den gelen talimatla gerçekleştirildiği tespit edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nce 81 ile gönderilen gizli yazıda KCK/TM tarafından (Kürdistan Topluluklar Birliği/Kürdistan Türkiye Meclisi) örgüt yandaşlarına "Serhildan sürecini genişletin. İl ve ilçelerdeki gösterilere geniş katılım sağlayın" şeklinde talimat verildiği bildirildi.

Terör örgütünün Türkiye yapılanması olan Kürdistan Topluluklar Birliği/Kürdistan Türkiye Meclisi'ne Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen bir soruşturma ile darbe indirilmişti. Ancak bu soruşturma durduruldu. Tokat Reşadiye saldırısı ve ardından Anayasa Mahkemesi'nin DTP'yi kapatma kararı ile KCK/TM yine sahneye çıktı. Büyük şehirlerde bir anda patlayan toplumsal olayların KCK/TM'den gelen talimatlarla yönlendirildiği istihbarat raporlarına yansıdı. PKK'nın Avrupa sorumlusu da olan Sabri Ok'un Kandil'den gelen talimatları "İl Meclisi" sorumlularına aktardığı belirlendi. Diyarbakır'da bir üniversiteli öğrencinin faili meçhul kurşun sonucu ölmesi, Mersin'de de bir gencin silahla yaralanmasına sebep olan gösteriler için örgütün geniş katılım sağlamaya çalıştığı belirtildi.

Bu arada İçişleri Bakanlığı molotofkokteyli, havai fişek ve taşlı saldırılara hedef olan polisleri, "Provokasyona gelmeyin, sağduyulu davranın." diye uyardı. 81 il emniyet müdürüne verilen şifahi emirle tahriklere kapılınmaması yönünde personelin uyarılması istendi. İl emniyet müdürlükleri, örgütün güvenlik güçleri ile halkı karşı karşıya getirmek istediği yönünde bilgilendirildi. Zor kullanma şartlarında en son çare olarak silaha başvurulması gerektiği hatırlatıldı. 81 il emniyet müdürünün uyarılmasının ardından Çevik Kuvvet şube müdürlerinin olaylara müdahale eden polislere, "Soğukkanlı davranın, oyuna gelmeyin." telkininde bulunduğu bildirildi.

Bu haber toplam 1304 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri