Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emre Uslu: 'Osman Baydemir'i yok edecekler'

26.11.2010 18:04
Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu Moral FM'de Oktay Mahşer’in sunduğu Basında Bugün programında önemli açıklamalarda bulundu. İşte Uslu'nun çarpıcı sözleri:

Dursun Kabaktepe'nin haberi

Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu Moral FM'de Oktay Mahşer’in sunduğu Basında Bugün programında BDP Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında ciddi iddialarda bulundu. Osman Baydemir’in ‘Artık silahlı mücadele son bulmalı’ sözleri üzerine İmralı’da yer alan teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın sert açıklamaları gündeme gelmiş, BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak,  Baydemir’e sahip çıkmış KCK’dan yapılan açıklamada ise Öcalan'ın tarafı tutulmuştu. Emre Uslu, BDP’de yaşanan bu gelişmeler hakkında ‘Osman Baydemir’i yok edecekler. 2011 seçimlerini provoke edecekler. Bu konuda Emniyet çok dikkatli olmalı” uyarısında bulundu. Uslu, programda Türkiye’nin değişim grafiğini, yeni çıkan Derin Devletin Tehdit Haritası Dün Kürtler Bugün Kürtler kitabı hakkında bilgi verdi.

HALKIN DESTEĞİ HÜKÜMETE GÜÇ VERDİ

Uslu, Türkiye'nin bir değişim sürecine girdiğini ama bugünkü yaşanan birçok olayın temelinde 12 Eylül’de halkın ‘Evet’ demesinin de etkisinin çok büyük olduğunu söyledi. Uslu, 'Biliyorsunuz siyaset halkın desteği ile yapılır. Eğer 12 Eylül referandumun halk hükümete destek vermeseydi bugün 3 generalin görevden alınması zor olurdu" ifadesini kullandı.

DEVLETİN CEBERRUT YÜZÜ
Emre Uslu, Oktay Mahşer’in 'Derin devlet bir zihniyet mi?' sorusun şu cevabı verdi: “Ben bu soruyu kendime sordum ve cevaplamak için Dün Kürtler Bugün Cemaatler başlıklı kitabı yazdım. Bu kitabı yazarken 1990'dan sonra derin devlet kimleri hedef aldı, bunlara baktım. İnceleme yaparken devletin bir kurucu felsefesi olmadığını gördüm. Bunun yerine bizdeki devlet anlayışının bir korku üzerine inşa edildiğini anladım. Korku üzerine kurulduğu için devletin ceberrut yüzü bu arka planın üzerine oturuyor.”

DEVLET ANLAYIŞINDA LAİKLİK HİKAYE
Korku psikolojisi üzerine inşa edilen devlet anlayışında laikliğin bir hikâye olduğunu belirten uslu bu düşüncesini şunlara bağladı: “ PKK ile mücadele esnasında laiklik konusunda çok duyarlı olan devletin askerleri helikopterlerle araziye Bakara Suresi’nden ayet atıyorlar. Ayette “Yöneticilerinize itaat edin” ifadesi geçiyor. Eğer laik bir devlette helikopterlerle ayet atılıyorsa burada bir yumuşama olduğu gözüküyor. Ve burada laikliğin bir hikâye olduğunu görüyoruz. Ortaya şu sonuç çıkıyor: Bu devletin bir tek felsefesi var. O da korku. ‘Bu devlet her an yıkılabilir’ düşüncesi ile bir savunma yapma gereksinimi duymuşlar. Bu savunma bariyerinin adı da derin devlet olmuş.”

SEFERBERLİK TETKİK KURULU’NDA GİZLİ BİLGİLER YAKILDI
 “Ben devletin istihbaratından polisinden bahsetmiyorum” ifadesini kullanan Uslu, açıklamasına şöyle devam etti: “Korku her an her yerden gelebilecekse buna karşı hukukun dışında işlem yapacağınız birimler oluşturmanız gerekir. Bunun iğne ucu Seferberlik Tetkik Kurulu'na çıkıyor. Birbirinden bağımlık hücreler halinde subayların kontrolüne verilmiş yapıları dikkat çekiyor. Bunlar sivillerden oluşuyor. Eczacı, doktor vb. birçok sivil hücre var. Bu hücreler siyah ve beyaz kuvvetler diye ikiye ayrılmış. Siyah kuvvetler operasyonel, beyaz kuvvetler ise lojistik gücü oluşturmuş. Her birim kendi sermayesini kendisi sağlıyor. Bu yapılardan ne kadar var biz bilmiyoruz. Bu kayıtların hepsi Seferberlik tetkik Kurulu'nda bulunuyordu. Hâkim girdiği için bunlar yakıldı. Şimdi yeniden yakıtlar tutulmaya başlandı.”

CEMMATLERİN İNSAN YETİŞTİRMESİ REJİMİ KORKUTTU
“Neden dün Kürtlerdi de bugün cemaatler hedef alındı?” sorusuna ise Uslu, şu cevabı verdi: “Cemaatler 1998 yılında irticanın birinci tehdit haline getirilmesinden sonra hedefe alındı. Çünkü cemaatlerin insan yetiştirme çabası onların gözünü korkuttu. Cemaatlere baktığımızda bu ülkede hiçbir zaman şiddet uygulamadılar. Bunların hedefi iyi insan yetiştirmekti. İşte rejimin korkusu bundandı. Çünkü iyi insanların yetişmesi bariyerin dışında bulunan insan tipi yetişmesi haline geliyordu. Bu yüzden cemaatler tehdit oldu. Ergenekon süreci ise cemaatler üzerinde yapılan bir hamleydi. Cemaatlerle ilgili 25 bin kişilik liste hazırlandı. Bunlar fişlendi. Ergenekon’da cemaatlere karşı derin devlet operasyonun ismiydi. Bu operasyon sekteye uğradı. 2009 yılında Dursun Çiçek imzalı ortaya çıkan İrtica ile Mücadele Projesi bunun bir örneğiydi. Bu hala devam ediyor.”

Emre Uslu'nun Derin Devletin Tehdit Haritası Dün Kürtler Bugün Kürtler kitabını almak isteyenler 0212 444 24 14 numaralı telefonu arayabilir.

Moralhaber.Net

Bu haber toplam 3480 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri