Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

En çok şehit veren il şaşırtıyor!

14.09.2009 13:40
Türkiye'nin şehit haritası çıkarıldı. 303 şehitle İstanbul'dan bile fazla şehit veren il şaşırtıyor. Çünkü PKK o ilin dağlarında;
PKK’nın eyleme geçtiği 1984’ten bu yana, terörle mücadele operasyonlarında şehit düşen güvenlik görevlileri ile geçici köy korucularının memleketleri incelendiğinde çok çarpıcı bir tablo ortaya çıkıyor.

EN ÇOK ŞEHİT ŞIRNAK'TAN!

Pek çok evladı PKK’nın tuzağına düşerek dağlarda yaşamını yitiren Güneydoğu halkının, yüzlerce evladı da PKK’ya karşı savaşıp şehit oldu.

Türkiye’nin nüfusu en kalabalık üç ili İstanbul, Ankara ve İzmir dikkate alınmadığında, en fazla şehit veren illerin Şırnak, Diyarbakır, Hakkâri, Mardin, Van ve Kahramanmaraş olduğu görülüyor. Kürt nüfusun yoğun olduğu bu illerin nüfuslarına kıyasla şehit sayılarına bakıldığında, çok çarpıcı bir sonuç ortaya çıkıyor. 270 bin nüfuslu Şırnak, 12.5 milyon insanın yaşadığı İstanbul’dan fazla şehit verdi. Şırnak 303 şehit vererek “en fazla şehit veren il” konumunda bulunuyor. Nüfusu 143 binolan Hakkâri ise 4.3 milyon nüfuslu Başkent Ankara ile eşit sayıda şehit verdi: 264 .

İŞTE TÜRKİYE'NİN ŞEHİT HARİTASI

Terörle mücadele operasyonlarında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şehitlerinin sayısı 5 bini aştı. 700’den fazla emniyet mensubu ile 1400’e yakın geçici köy Korucusu da PKK’yla mücadele ederken şehit oldu. Asker, polis ve köy korucusu olarak toplam 7.873 şehidin illere göre dağılımı ise şöyle:

Bu haber toplam 1164 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri