Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

En Çok Şikayet Yargıdan

28.11.2009 12:48
Meclis İnsan Hakları’nı İnceleme Komisyonu’na 3 bin 115 adet başvuru yapılırken, başvurular arasında en çok yargıyla ilgili şikayetler yer aldı

Meclis İnsan Hakları’nı İnceleme Komisyonu’na Ekim 2008-Eylül 2009 arasında toplam 3 bin 115 adet başvuru yapılırken, bu başvurular arasında da en çok yargıyla ilgili şikayetler yer aldı. -23’nci dönem 3’ncü yasama yılında İnsan Hakları Komisyonu’na yargı kararlarından memnuniyetsizliği ortaya koyan toplam bin 123 başvuru yapıldı. Başvuruların konusunu ise "verilen cezayı haksız bulma, soruşturmanın yeterince gerçekleştirilemediği, suçsuz olduğu gibi iddiaları" içeren şikâyetler oluşturdu.

-Rakamlar gelen başvuru dilekçe sayısının bir önceki yasama yılının iki katından fazla olduğunu da ortaya koydu. Yargıyla ilgili şikâyetler başvurular arasında ilk sırada yer alsa da komisyon "yargı bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığı’ ilkelerini gerekçe göstererek bu başvurular hakkında işlem yapmadı.

-Komisyonun 23’ncü Dönem 3’ncü yasama yılı faaliyet raporunda, yasama yılının başında af söylentilerinin artması nedeniyle genel af talebini içeren dilekçe sayısında da bir önceki yılın yaklaşık on katına çıktığı belirtildi.

-Komisyona gelen başvurularda ikinci en fazla şikayet konusu ise cezaevlerindeki sorunlarla ilgili oldu. Keyfi tutum ve işlemlerin varlığı iddiaları ile cezaevi koşullarından şikâyet de bir önceki yasama yılının yaklaşık dört katına ulaştı. Cezaevleriyle ilgili başvuruların büyük kısmını F tipi ceza infaz kurumlarından gelen başvurular oluşturdu.

Bu haber toplam 1178 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri