Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

En İyi Dostum Korumalarım

01 Eylül 2008 / 09:30
Orhan Pamuk, Ergenekon hakkındaki görüşlerini kısaca anlattı. Pamuk'un bu konuda şikayeti var...
Sabah'tan Şirin Sever'in röportajının ilgili bölümü:

* Ergenekon yargı süreci Türkiye'yi ikiye böldü. Siz fotoğrafı nasıl yorumluyorsunuz?

- Ergenekon konusunda söyleyeceğim şudur; konunun çok siyasileştiğini görüyorum. Herkes bu Ergenekon konusunu siyasileştirmek istiyor. Hangi siyasi görüş olduğu, birinci cumhuriyetçi olmuş, yoğun Atatürkçü olmuş, yoğun siyasal İslamcı olmuş ya da liberal olmuş, solcu olmuş, muhafazakar olmuş, gerçekten Ergenekon konusunda söyleyeceğim ilk şey bunlar değil, ilk şey bu konunun benim için ahlaki olduğudur. Bir yanda katiller var, ben ikna oldum, bu katiller beni de öldürmek istemişti çünkü. Siyasi sebeplerden bu katilleri korumak ahlaksızlıktır! Onlara kol kanat germek, çeşitli bahanelerle bu insanların suçlarını hafifletmeye çalışmak düpedüz ahlaksızlıktır. Emekli askerlerle ve mafya çeteleriyle adam öldürtmenin, adam öldürdükten sonra 'daha da öldürürüz ha' diye tehdit edip insanları susturmanın siyasette bir koz olarak kullanıldığı bir ülke de, ahlaklı ülke olmaz! Ergenekoncular'a kol kanat germenin, katilleri korumanın ahlaklı olmadığını söylemek zorundayım.

* Yargı sürecinde sonuna kadar gidileceğine ihtimal veriyor musunuz peki?
- Bilmiyorum, tahminleri siyasetçilere sorun. Bir katil ötekiyle işbirliği yapmış, ötekinin berikiyle telefonla konuştuğu tespit edilmiş, hepsi de inandırıcı geliyor bana ama ben sabahtan akşama kadar gazetelerde Ergenekon okumuyorum, hayat benim için böyle değil. Katillerin sonu yok.

EN İYİ DOSTUM KORUMALARIM

Alman Der Spiegel dergisi, Orhan Pamuk ile geniş bir söyleşi yayımladı. Yeni kitabından siyasete kadar farklı konulara değinen Pamuk, "Atatürk'ün en sadık taraftarı olduklarını söyleyenler aslında ona ihanet ediyor. Atatürk olsaydı Türkiye'nin AB'ye girmesinden gurur duyardı" dedi. Düşünce özgürülüğü ve AB'den yana tavrı nedeniyle adının ölüm listelerinde dolaştığını ifade eden yazar, "Polis korumasında yaşıyorum ve eskisi gibi İstanbul sokaklarında rahat dolaşamıyorum. En samimi arkadaşlarım korumalarım oldu" dedi.

Bu haber toplam 5206 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri