Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

En Sıcak Ramazan Ne Zaman?

08 Eylül 2008 / 11:41
Suudi Arabistan meteoroloji kaynakları, bu yıl Ramazan ayında hava sıcaklıklarının 40 derecenin üzerinde olacağını açıkladı.
Özellikle 7 günü geride kalan Ramazan'ın ilk yirmi gününde yaşanacak olan bu sıcaklığın son on günde ise düşeceği ve yerini serin, rüzgârlı havaya bırakacağı tahmin ediliyor.Suudi Arabistan Tabiatı Koruma ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava tahmin idaresinden yapılan açıklamada "Ramazan'ın ilk yirmi gününe kadar Suudi Arabistan'da hava sıcaklıklarının 40 derecenin üstüne ulaşabileceğini tahmin ediyoruz. Ramazan ayının 21. gününden itibaren de Suudi Arabistan'da yaz döneminin sonu sonbaharın başlangıcı olması itibariyle bu sıcaklıkların düşeceğini tahmin ediyoruz." denildi.Suudi Arabistan'da yaz aylarının sonunda yaşanan hava değişikliliklerinin bu yılda yaşanacağını tahmin eden uzmanlar, bu değişikliklerin rüzgâr hızının artışı, kum fırtınaları, sabah saatlerinde bulutlanmada artış, sahil bölgelerinde de nem oranında artması şeklinde görüldüğünü söyledi.Bu değişikliklerin Suudi Arabistan'ın kuzeyindeki yüksek kesimlerde Ramazan ayının ikinci haftasından itibaren yaşanmaya başlanacağını tahmin eden uzmanlar, son on günde ise ülkenin diğer bölgelerinde hissedilmeye başlanacağını belirttiler.
DÖNEMİN EN SICAK RAMAZANI 2012'DE YAŞANACAK


Bu sıcaklıkların önümüzdeki yıllarda da artacağına dikkat çeken Suudili Meteoroloji uzmanları, en sıcak Ramazan ayının ise 2012'de yaşanmasını bekliyorlar. Meteoroloji Uzmanı ve Arap Meteoroloji ve Gökbilimi Birliği üyesi Dr. Halit bin Salih Ziak, "Ramazan ayında yaşanan bu sıcaklıklar önümüzdeki on bir yılın Ramazan aylarında artarak devam edecek. 2012'nin Ramazan'ı ise bu dönemin en sıcak Ramazan'ı olacak." dedi.Bu yılın Ramazan ayında yaşanan sıcaklıklar için ise Ziak şunları söyledi:
"Bu yıldan itibaren sıcak Ramazan dönemi başlayacak; başka bir deyişle Ramazan artık sıcaklıkların tam anlamıyla yaşandığı yaz sezonuna girmiş olacak. Hava sıcaklıkları bu dönemde gündüz 40 derece ve üstünde istikrarlı bir şekilde olacak ve bu durum önümüzdeki 11 yılın Ramazan ayında da sürecek. "Bugüne kadar Suudi Arabistan'da Ramazan ayında yaşanan en yüksek sıcaklık Mekke'de 1990 yılında 47 derece olarak kaydedilmişti
Kaynak:
Bu haber toplam 1260 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri