Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3 bin kişi ölüme terkedildi

05.10.2009 13:32
Endonezya 3 bin kişiden umudu kestiği için arama çalışmalarına son verdiğini duyurdu.

Endonezya'yı 30 Eylül'de vuran 7.9 büyüklüğündeki deprem sonrası bin 100 kişi yaşamını yitirmiş 3 kişinin ise enkaz altında kaldığı açıklanmıştı. Endonezya 3 bin kişiden umudu kestiği için arama çalışmalarına son verdiğini duyurdu.


Endonezya'nın Sumatra adasının en büyük kentini geçen hafta vuran depremden sonra başlatılan arama çalışmalarına son verildiği bildirildi.
Kriz yönetimi ajansının sözcüsü Priyadi Kardono AFP'ye yaptığı açıklamada, 30 Eylülde Padang'da meydana gelen depremde kaybolanları bulma çalışmalarının dün gece sona erdiğini belirtti.

Kardono, aramaların Padang'da sona erdiğini, ama kentin dışında taşrada, zor ulaşılabilecek bölgelerde sürdüğünü söyledi.

SAĞ İNSAN BULMA UMUDU TÜKENDİ

Endonezya makamları, bir milyon kişinin yaşadığı Padang'da 7.9 büyüklüğündeki deprem sırasında okullar ve oteller başta olmak üzere, yıkılan binaların enkazı altında sağ kalmış kişi bulma umutlarının tükendiğini kaydetti.

Yetkililer, depremin vurduğu bölgeye pazar ve pazartesi yağan şiddetli yağmurların arama ve kurtarma operasyonlarını olumsuz etkilediğinin altını çizdiler.

Arama çalışmalarının durdurulma kararından sonra, yabancı kurtarma ekiplerinin, susuz, yiyeceksiz kalmış ve tedaviye ihtiyaç duyan felaketzedelere yardım etmeye hazırlandığı ve sağlık ekiplerinin de önceliği salgın hastalık riskinin önüne geçilmesine verdikleri ifade ediliyor.
Birleşmiş Milletler, depremde en az 1100 kişinin ölmüş ve 3000 kişinin de toprak altında kalmış olabileceğini belirtiyor.

hürriyet

Bu haber toplam 1106 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri