Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Enerji Bakanı Güler Moskova'da

13 Ocak 2009 / 18:47
Enerji Bakanı Hilmi Güler bir dizi resmi temaslarda bulunmak üzere akşam saatlerinde Moskova'da olacak. Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Güler'in iki ülke enerji alanında son gelişmeleri değerlendirmek üzere Moskova'ya geleceği be
Edinilen bilgiye göre Rusya Enerji Bakanının davetlisi olarak Moskova'ya hareket eden Güler buradaki temaslarında Rusya-Ukrayna enerji krizi, elektrik ve enerji yatırımları konusunda görüşmelerde bulunması bekleniyor. Güler Türkiye'nin Ukrayna-Rusya arasında yaşanan krizde uzlaşı için çalıştığını ifade etmişti.

Rusya'nın Ukrayna üzerinden Avrupa'ya gerçekleştirdiği sevkiyattaki sorunun giderilememesi üzerine Rusya Türkiye bağlantılı Mavi Akım üzerinden balkan ülkelerine ek sevkiyat gerçekleştirmişti. Rusya ile Türkiye arasında bulunan Mavi Akım'ın genişletilmesi ile ilgili proje uzun süredir tartışılıyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de geçen hafta yaptığı teklifte Mavi Akım'ın genişletilmesi ile ilgili projeyi yeniden gündeme getirmişti.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan da Şubat ayında gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinde Rusya'yı Orta Asya enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden sevkıiyatının yapılmasını sağlayacak Nabucco doğalgaz boru hattı projesine davet etmişti. Rusya Enerji Bakanı Viktor Kristenko ile de bir görüşme yapan Babacan enerjide rekabetin olmadığını söylemişti. Rusya'nın enerji alanında güvenilir bir partner olduğunu ifade eden bakan Mavi Akım'ın da tam kapasite çalışmadığını ifade etmişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri