Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Enerji üretiminde rüzgar yakalandı

30 Nisan 2008 / 14:33
Rüzgar enerjisi projelerine dünyadakinin 4 katı teşvik verilmesi, üretim potansiyelinin 2 katı başvuruya neden oldu. 250 MW olan rüzgar gücü kapasitesinin 2012'ye kadar her yıl yüzde 50 büyümesi bekleniyor.
Türkiye'de dünyadakinin 4 katı teşvik öngören yasa, rüzgar enerjisi üretimini patlamanın eşiğine getirdi. 48 bin MW rüzgar enerjisi üretimi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) 78 bin MW'lık proje başvurusu yapıldı.

EPDK'DAN LİSANS BEKLENİYOR

Şu anda 250 MW olan Türkiye'deki rüzgar enerjisi kapasitesinin 2009 itibariyle 500 MW'a ulaşacağı tahmin ediliyor. Yeni yatırımlarla 2012'ye kadar rüzgar enerjisinde her yıl yüzde 50'lik büyüme beklendiğini açıklayan Ataseven Enerji A.Ş. Mustafa Serdar Ataseven, hedeflenen büyüme için EPDK'nın ivedilikle lisansları vermesini beklediklerini söyledi.

ALMAN EPURON'LA ORTAKLIK

Alman Epuron GmbH firmasıyla yüzde 50 ortaklık kurarak 10 tane rüzgar enerjisi santrali projesi geliştirdikleri bilgisini veren Mustafa Serdar Ataseven, teknoloji ve finansmanın Alman ortak tarafından sağlanacağını söyledi. Ataseven, toplam 3 bin MW'ı bulan 10 projenin 3-4 yılda tamamlanacağını söyledi.

Türkiye rüzgar zengini

Karasal (on-shore) rüzgar açısından zengin sayılabilecek bir konumda olan Türkiye'de özellikle Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa, Hatay illeri rüzgar potansiyeli açısından başı çekiyor. Taseven'in projeleri de Ege ve Marmara bölgesini kapsıyor. Şu anda Türkiye'de 10 bin ile 30 bin MW'ın üretilebilir olduğu belirtiliyor.

Yeni Şafak - Şükrullah Dolu

Bu haber toplam 2174 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri